górne tło

Organizacja wyborów a stan epidemii

Miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich zwróciły się do Państwowej Komisji Wyborczej o wydanie stanowiska, niezbędnego dla urzędów gmin do prawidłowego przygotowania i przeprowadzenia najbliższych wyborów. Zalecenia dla samorządów są konieczne ze względu na wyjątkową sytuację, związaną z wprowadzonym na terenie Polski stanem epidemii. Zdaniem władz lokalnych, w obecnych okolicznościach prawidłowe zorganizowanie wyborów, „przy zachowaniu sztywnych terminów kalendarza wyborczego będzie zagrożone”.

Na 10 maja wyznaczone zostały wybory Prezydenta RP, na które składają się nie tylko kampania i dzień głosowania, ale i związane z ich przygotowaniem prace techniczno-organizacyjne, które trwają wiele tygodni. Zadania te należą kategorii zadań zleconych z zakresu administracji rządowej. Na niej też spoczywa odpowiedzialność za przebieg i organizację wyborów.

Urzędy miast przeprowadziły analizę koniecznych do wykonania zadań oraz możliwości dotrzymania terminów wyborczych w sytuacji ogłoszonego 13 marca stanu zagrożenia epidemicznego, zmienionego 20 marca w stan epidemii. Nie jest wiadomo, jak długo będzie on trwał.

Wśród nich są:

Uzyskanie stanowiska Państwowej Komisji Wyborczej w powyższych  sprawach jest dla urzędów miast niezbędne dla prawidłowego przygotowania i przeprowadzenia najbliższych wyborów. 

Pismo Związku Miast Polskich do Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej [pdf]