górne tło

Bezpieczne zakupy dla seniorów – apel prezydenta Krakowa

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wystosował apel o wsparcie dla osób starszych, samotnych, a także z niepełnosprawnościami. Proponuje również, aby sklepy zarezerwowały czas na obsługę osób będących w grupie ryzyka.

Szanowni Państwo,

ostatnie dni pokazały, jak szybko i umiejętnie - jako społeczeństwo i mieszkańcy Krakowa - potrafimy dostosowywać się do zmieniających się okoliczności. Naszego szczególnego wsparcia potrzebują teraz osoby starsze, samotne, a także osoby z niepełnosprawnościami.

W czasie, kiedy opuszczanie domu nie jest wskazane, nawet podstawowe, codzienne czynności mogą stać się problemem czy wyzwaniem. Tak jest na przykład z robieniem zakupów przez osoby starsze. Oczywiście ideałem jest, jeżeli takie zakupy zrobią młodsi członkowie rodziny. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Jako miasto uruchomiliśmy różne formy pomocy. Seniorom i samotnym pomagają pracownicy urzędu, jednostek miejskich, a także instytucji współpracujących z miastem oraz zweryfikowani przez nas wolontariusze.

Chciałbym jednak dodatkowo zaapelować do właścicieli sklepów i zachęcić ich do wyznaczenia w ciągu dnia czasu, który byłaby zarezerwowany tylko na obsługę starszych osób i będących w grupie ryzyka. Proponuję, żeby godziny np. pomiędzy 10-12 były czasem bezpiecznych zakupów dla krakowskich seniorów. 

Wierzę, że zarówno właściciele sklepów, jak też wszyscy mieszkańcy miasta rozumieją potrzebę wdrażania dodatkowych środków ostrożności.

Jacek Majchrowski
prezydent Krakowa


Przypominamy, że w związku z aktualną sytuacją miasto zapewnia mieszkańcom różne formy pomocy – szczegółowe informacje o tym, jak uzyskać potrzebne wsparcie, można znaleźć tutaj.