górne tło

Tak świętowaliśmy 70-lecie Nowej Huty

Koncerty, spektakle, warsztaty, zabawy na świeżym powietrzu, jarmark bożonarodzeniowy sylwester, mapping, specjalne wydawnictwo jubileuszowe z kalendarium wydarzeń i artykułami o Nowej Hucie oraz piknik z okazji Dnia Otwartego Magistratu w pobliżu budynku urzędu na os. Zgody – tak świętowaliśmy 70. urodziny Nowej Huty w 2019 roku.

– Rok 2019 przejdzie do historii miasta przede wszystkim jako rok utworzenia Muzeum Nowej Huty w dawnym kinie Światowid oraz uchwalenia parku kulturowego Nowa Huta, co jest pierwszym krokiem do wpisania Huty na listę Światowego Dziedzictw UNESCO – podkreśla Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. – Staraliśmy się też w kalendarium wydarzeń jubileuszowych uwzględnić wszystkie pomysły i inicjatywy mieszkańców – dodaje.

 

Nowa Huta swoje 70-lecie świętowała hucznie. W programie znalazło się ponad 100 wydarzeń i projektów. Mieliśmy okazję bawić się na świeżym powietrzu oraz w klubach, salach teatralnych czy kinowych. Przewidziano atrakcje dla każdej grupy wiekowej. Starsi oglądali spektakle i filmy, słuchali koncertów, młodzież uczestniczyła w konkursach i grach terenowych, a najmłodsi poznali zapomniane zabawy podwórkowe, podróżowali z Panem Dynią i odkrywali różne tajemnice Nowej Huty. Całe rodziny wypoczywały na piknikach w zieleni, której w Nowej Hucie nie brakuje.

Dla podkreślenia rangi jubileuszu niektóre miejskie wydarzenia cykliczne (np. Krakowskie Noce) zrealizowane zostały na terenie Nowej Huty: uroczysta inauguracja Nocy Cracovii Sacra w opactwie cystersów, projekty w ramach Nocy Tańca, Nocy Jazzu, Nocy Muzeów, Nocy Poezji, czy Nocy Teatrów w ramach której Teatr KTO zaprezentował przygotowane specjalnie z okazji 70- lecia dzielnicy widowisko „Nowa Huta”.

Nowa Huta roztańczyła się podczas Krakowskiego Święta Muzyki, gdzie na scenie plenerowej Nowohuckiego Centrum Kultury, wystąpiło czterech artystów: Sokół Orchestra, Patrick the Pan, LIMBOSKI i Renata Przemyk.

Nie można pominąć wydarzeń, które już na stałe wpisały się w obraz dzielnicy, jak Gala operowo-operetkowa, Bulwar(t) Sztuki nad Zalewem Nowohuckim czy Dni Nowej Huty z korowodem nowohuckim, a w 2019 roku dodatkowo zyskały specjalną jubileuszową oprawę.

O Nowej Hucie nie zapomniano również podczas Dni Magistratu, które miasto zorganizowało w dwóch miejscach – zarówno przy placu Wszystkich Świętych, jak też w obchodzącej jubileusz dzielnicy, gdzie odbył się wyjątkowy piknik.

Atrakcjami były też spacery tematyczne po Łąkach Nowohuckich, konkursy i warsztaty edukacyjne, gry i zabawy podwórkowe, spotkanie z autorką książki „Kotek Włodek z Nowej Huty”, warsztaty modowe oraz aktywności sportowo-rekreacyjne. Na gości czekały także atrakcje przygotowane przez straż miejską, straż pożarną i wojsko. Mieszkańcy pobili rekord we wspólnym odśpiewaniu „Piosenki o Nowej Hucie” i zostali uwiecznieni na pamiątkowym zdjęciu „Nowohucianie na 70-lecie”. Dzień wcześniej zaś tłumnie uczestniczyli w wielu atrakcjach przygotowanych w ramach Dni Nowej Huty, bawiąc się do nocy na koncercie Urszuli.

Z okazji 70-lecia dzielnicy Teatr Ludowy zaprosił we wrześniu na festiwal, podczas którego mogliśmy zobaczyć bezpłatnie kultowe spektakle Teatru oraz na widowisko muzyczne „Przeboje na życzenie. Koncert dla Nowej Huty”.

Wyjątkowym jubileuszowym projektem był, wyświetlony w październiku na fasadzie Teatru Ludowego, mappping pt. „Bunt”, będący alegoryczną opowieścią o zmaganiach mieszkańców Nowej Huty z władzą komunistyczną.

W swoje 70. urodziny Nowa Huta tętniła życiem również w grudniu. Na placu przed Nowohuckim Centrum Kultury od 14 do 22 grudnia odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy. Na stoiskach mogliśmy kupić prezenty od lokalnych producentów i rzemieślników oraz skosztować tradycyjnych specjałów. Jarmarkowi towarzyszył również koncert kolęd i pastorałek, wykonanych zarówno w tradycyjnych, jak i w nowoczesnych aranżacjach. 

W Nowy Rok weszliśmy tanecznym krokiem, a to za sprawą zabawy sylwestrowej w alei Róż. DJ Hirek Wrona poprowadził gości przez muzyczne dekady docierając do współczesnych światowych hitów. Sylwestrową prywatkę uzupełniła wspólna nauka tańca, konkurs dla uczestników oraz pokaz efektów specjalnych.

Jubileuszowi towarzyszyła kampania informacyjno-promocyjna w całym mieście. Afisze plakaty i flagi ozdabiały ulice całego miasta, a zwłaszcza Nowej Huty. Miłośnicy komunikacji miejskiej mogli przejechać się specjalnym jubileuszowym tramwajem.

Przygotowana została również specjalna publikacja jubileuszowa. Było to praktyczne źródło wiedzy o nadchodzących wydarzeniach, ale też ciekawa pamiątka. W wydawnictwie znalazły miejsce także opowieści o dzielnicy i jej mieszkańcach. Publikacja pokazywała Nowa Hutę na przestrzeni 70 lat, podkreślając jej teraźniejszość.

Wyłącznie Nowej Hucie, jej historii, sprawom współczesnym oraz planom na  przyszłość, został też poświęcony numer ogólnopolskiego czasopisma „Renowacje i Zabytki”, dzięki któremu wiele informacji o Nowej Hucie trafiło do odbiorców z całego kraju.

Trwałą pamiątką po jubileuszu pozostanie również świecący na Nowohuckim Centrum Kultury neon „Mamy Cię w Hucie!”.