górne tło

W poszukiwaniu innej turystyki

Czym jest turystyka premium? Czy chodzi o turystę oczekującego luksusu, pobytu w 5-gwiazdkowych hotelach, spersonalizowanych wycieczek i innych produktów z wyższej półki? A może to po prostu turystyka, która kładzie nacisk na wartościowe, bardziej niszowe doświadczenia? Na te pytania będą próbować odpowiedzieć paneliści 2. edycji konferencji „Miasta Historyczne 3.0”, która odbędzie się w terminie 11-20 marca w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Zanim to jednak się stanie, na temat konferencji rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Promocji i Turystyki Rady Miasta Krakowa. Jak mówił przedstawiciel Wydziału ds. Turystyki Bartłomiej Walas, naczelnym celem projektu Miasta Historyczne 3.0 jest dyskusja nad problemami, doświadczeniami i rozwiązaniami stosowanymi w miastach historycznych, wyłącznie w aspekcie rozwoju turystyki, przy uwzględnieniu uwarunkowań demograficznych, przestrzennych, historycznych, kulturowych, ekonomicznych i społecznych.

- Dyskusje i debaty podczas marcowego kongresu z pewnością będą arcyciekawe – przekonywał Bartłomiej Walas,  przede wszystkim dlatego, że w ostatnich latach toczy się coraz szersza debata na temat tego, jak turystyka w miastach historycznych ma wyglądać. Zalew turystów pragnących tylko i wyłącznie taniego alkoholu i zabawy, kłopoty z usługami takimi jak Airbnb, powodującymi znaczne podwyżki czynszów i odpływ z centrów miast osób zamieszkujących na stałe w miastach  - to całkiem realne problemy zmuszające do debaty nad kształtem turystyki.

Dlatego też poszukiwanie turysty „premium”, lub też inaczej mówiąc zmiana wektorów turystyki na bardziej „premium” i w ogóle definicja słowa „premium” w kontekście turystyki będzie głównym tematem nadchodzącej konferencji.

Radny Łukasz Sęk wyraził obawy, by podczas np. dziesiątej edycji konferencji nie zagubiono, nie zapomniano wniosków płynących z jej wcześniejszych edycji. Podobnego zdania był radny Tomasz Daros, który pytał, czy po konferencjach wydawane są jakieś publikacje podsumowujące wydarzenie. Jak powiedział Bartłomiej Walas, po pierwszej edycji ukazały się  dwa wydawnictwa, teraz powinno być tak samo. Radny Sęk pytał też, czy istnieje jakieś stowarzyszenie miast historycznych. Okazuje się, że takich stowarzyszeń jest w Europie sporo, w Polsce natomiast najważniejszym z nich jest Stowarzyszenie Miast UNESCO.