górne tło

Kijów pod wrażeniem gospodarki odpadami w Krakowie

We wtorek, 3 grudnia 2019 r., z wizytą w Krakowie przebywała kilkunastoosobowa delegacja ukraińskich ekspertów na czele z Wicemerem Kijowa ds. Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Petro Pantelejewem. Intensywny program wyjazdu studyjnego poświęcony był zapoznaniu się z krakowskim systemem gospodarki odpadami i gospodarki komunalnej w obiegu zamkniętym.

W składzie delegacji znaleźli się dyrektorzy wydziałów Kijowskiej Miejskiej Administracji oraz Kijowskiej Regionalnej (wojewódzkiej) Administracji, przedstawiciele kijowskich przedsiębiorstw komunalnych odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami w stolicy Ukrainy i jej aglomeracji, ukraińscy start-uperzy oraz eksperci z firmy „Suez” z Włoch i Francji. Delegacja podróżowała po Polsce w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Gospodarki Ukrainy. Oprócz Krakowa odwiedziła ona także Poznań i Stalową Wolę.    

To właśnie Kraków – bliźniacze miasto Kijowa, w którym działa najstarsze i największe w skali naszego kraju przedsiębiorstwo komunalne odpowiedzialne za oczyszczanie miasta i zarządzanie odpadami  -było głównym celem wizyty grupy. Przegląd działających w naszym mieście obiektów i instalacji delegacja rozpoczęła od dawnego składowiska, przekształconego obecnie na Centrum Ekologiczne „Barycz”. Rafał Korbut, dyrektor eksploatacyjny MPO Sp. z o.o., zaprezentował zagranicznym gościom działanie mechanicznej sortowni odpadów, kompostowni, instalacji do produkcji gazu ziemnego, a także przedstawił pokrótce plany rozwoju centrum „Barycz”, przewidujące np. ustawienie na terenach dawnego składowiska ekologicznych paneli słonecznych.

W siedzibie MPO przy ul. Nowohuckiej grupa obejrzała zakłady demontażu odpadów wielkogabarytowych i elektrośmieci, zapoznała się ze sposobami utylizacji odpadów niebezpiecznych,  ideą punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz punktami, gdzie działa tzw. „eko-pudełko”. Prezes Zarządu MPO Henryk Kultys przedstawił historię, kompetencje i zakres działania spółki. Zaprezentował także obowiązujący w Polsce i Krakowie system gospodarki odpadami oparty na selektywnej zbiórce odpadów oraz pozyskiwaniu maksymalnej ilości energii ze spalania śmieci, z których nie uda się już odzyskać surowców wtórnych.

Na zakończenie, w towarzystwie Członka Zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego Marcina Kandefera, delegacja zwiedziła Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów, czyli krakowską Eko-Spalarnię. Zarówno na gościach z Ukrainy, jak i z firmy Suez duże wrażenie zrobił projekt i funkcjonalność krakowskiej Spalarni.

„Krakowski zamknięty system gospodarki odpadami z pewnością będzie wzorem dla wdrażanych w Kijowie innowacji systemowych i technologicznych” – komentował wizytę Wicemer Kijowa P. Pantelejew.