górne tło

Trwa 1. Krakow Street Photo Festival

W tym miesiącu za sprawą Krakow Street Foto Festival świętują miłośnicy fotografii ulicznej w Krakowie. Trwa pierwsza edycja festiwalu organizowanego przez grupę krakowskich fotografów, specjalizujących się w fotografii ulicznej i reportażowej.

Wystawę główną można obejrzeć w dawnym Składzie Solnym, przy ul. Na Zjeździe 8. Wydarzeniu towarzyszą wystawy indywidualne oraz program prelekcji i warsztatów. Można posłuchać o samej fotografii ulicznej, fotoreportażu, a także m.in. o prawnych aspektach publikacji wizerunku.  

Jest to pierwsza edycja Krakow Street Photo Festival, jednak organizatorzy rozpoczynają tę inicjatywę z dużym zaangażowaniem i z nadzieją patrzą w przyszłość. Już teraz udało się skupić grono utalentowanych fotografów oraz nakłonić do współpracy uznanych twórców i wykładowców, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami festiwalu.

Ilu fotografów, tyle jest definicji tak zwanego street photo.  Jedna z nich głosi, że to fotografia wykonana na ulicy, niepozowana, stanowiąca samodzielną całość, nie będąca jednocześnie reportażem lub jego częścią. 

Organizatorzy będą starali się udzielić odpowiedzi na pytanie: jaka jest krakowska fotografia uliczna? Na tle Warszawy, Polski, Nowego Jorku, świata... Liczebnie to około 30 do 50 aktywnych i publikujących swoje prace fotografów, spośród których aż 21 fotografów postanowiło wspólnie pokazać swoje prace. Wszyscy traktują fotografię jako swoją pasję, niezależnie od tego, czy zajmują się nią zawodowo, czy robią to hobbystycznie. Łączy ich chęć pokazania świata in statu nascendi, ale z własnej perspektywy. Dzięki temu zbiorowa wystawa ma szansę stać się wielowymiarowym zwierciadłem życia współczesnego człowieka i jego kondycji.

Na Krakow Street Photo Festival oprócz wystaw złożą się prelekcje, warsztaty i spacer fotograficzny. Będzie można posłuchać m.in. Wojciecha Grabowskiego i Kuby Ociepy, którzy opowiedzą o fotografii ulicznej, Jarosława Praszkiewicza wyjaśniającego tajniki reportażu, czy Piotra Wernera, który opowie o portrecie w fotografii. Andrzej Pilichowski-Ragno oprócz wykładu poprowadzi również warsztaty fotografii ulicznej.

Wiele dyskusji i kontrowersji dotyczy prawnych aspektów fotografii ulicznej i reportażu. Tym zagadnieniom będą poświęcone prelekcje Ilony Bator i Tytusa Kondrackiego.

W niedzielę 8 grudnia będzie można było udać się z Katarzyną Krzyżanowską na photowalk, z którego najciekawsze zdjęcia zostaną zaprezentowane w formie kolejnej wystawy.

Równolegle w trakcie festiwalu można oglądać wystawy indywidualne niektórych fotografów – program i miejsca są przedstawianie na bieżąco.

Wystawa główna jest czynna od 7 grudnia do 6 stycznia, od czwartku do niedzieli, w godz. 16.00-20.00, a w weekendy od 12.00 do 20.00.

Krakow Street Photo Festival nagłówek

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na Facebooku.