górne tło

Program rozwoju sportu

- Program rozwoju sportu w Krakowie od początku był projektem Rady Miasta Krakowa i powstał z inicjatywy radnych Krakowa. Był również pierwszym tego typu programem w Polsce – mówiła Barbara Mikołajczyk, dyrektorka Wydziału Sportu Miasta Krakowa. Radnym z Komisji Sportu i Kultury Fizycznej przedstawione zostało podsumowanie Programu za lata 2016-2019.

Przygotowanie programu na lata 2020-2025 również odbędzie się przy udziale Radnych Miasta Krakowa. Problemem może być zmniejszone finansowanie na jego realizację w przyszłorocznym budżecie. Spadnie ono do poziomu z 2016 roku (4, 5 mln zł, wobec blisko 7,5 mln zł z 2019 roku).

- Będziemy szukać pieniędzy w budżecie. Bez tych środków nie będziemy mogli upowszechniać sportu. Kluby sportowe, które realizują założenia programu, są najbliżej mieszkańców i najlepiej mogą realizować cele programowe. Kluby jednak nie mają pieniędzy. Przy tak znacząco zmniejszonym budżecie wiele cennych inicjatyw nie będzie mogło się odbyć - mówił Stanisław Moryc, przewodniczący Komisji Sportu i Kultury Fizycznej.

A Program już od kilku edycji z sukcesem angażuje mieszkańców do uprawiania sportu. Realizowany jest przez Wydział Sportu, Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy, Międzyszkolne Ośrodki Sportowe oraz Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Dane za 2018 rok mówią, że łączna liczba osobowejść na zajęcia miejskich programów sportowych wyniosła ponad 233 tysiące.

Dyrektor Wydziału sportu podkreślała, że sprawą kluczową dla skuteczności prowadzonych działań jest konsekwentna polityka finansowania upowszechniania sportu dzieci i młodzieży, zakładająca narastający udział wydatków przeznaczonych corocznie na ten cel.