górne tło

Wspierajmy kobiety na pomarańczowo

W Krakowie i wielu miastach na całym świecie będzie wkrótce bardzo pomarańczowo – a wszystko za sprawą akcji Orange Day. To międzynarodowa kampania, która ma nam uświadomić skalę problemu, jakim jest przemoc wobec kobiet i dziewcząt. Kolorem kampanii jest pomarańczowy, a akcja potrwa od 25 listopada do 10 grudnia, czyli 16 dni!

Małgorzata Stuch

Trzydziestolatka zarabia mniej niż jej kolega na tym samym stanowisku, mąż mówi do niepracującej żony: nie dam ci pieniędzy, bo wydasz na głupoty, chłopak zarzuca swojej dziewczynie, że za bardzo interesuje się jego kolegą i uderza ją w twarz… To zdarza się naszym krewnym, znajomym i koleżankom. Przemoc wobec kobiet i dziewcząt nie dotyczy konkretnej grupy społecznej – dotyka kobiety w każdym wieku, o różnym statusie społecznym. Nie zawsze jest to także przemoc, z którą mamy najczęściej do czynienia – przemoc domowa, na którą wciąż panuje ciche przyzwolenie społeczne.

Zatrważające statystyki

W Polsce z powodu przemocy domowej ginie rocznie ok. 400–500 kobiet. Nie wiadomo jednak dokładnie, w ilu przypadkach mamy do czynienia z przemocą w rodzinie, bo w wielu sprawach przyjmuje się ogólną kwalifikację prawną – „pobicie ze skutkiem śmiertelnym”. W krajach Trzeciego Świata przemoc wobec kobiet przybiera jeszcze bardziej drastyczne formy: kobiety są gwałcone, okaleczane, torturowane, pozbawiane dostępu do edukacji. W Pakistanie np. nie istnieje prawo penalizujące przemoc domową, której doświadcza 90 proc. kobiet. W Somali 95 proc. kobiet zgodnie z prawem ma okaleczane genitalia. Często osoby dotknięte przemocą czują się osamotnione i bezradne, nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. I właśnie z myślą o takich kobietach i dziewczętach organizowane są akcje Orange Day.

Orange Day/Orange Days

Kampanię Orange Day zapoczątkowała w 1999 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych, przy poparciu Międzynarodowej Organizacji Soroptimist International – jednej z najstarszych organizacji kobiet i dla kobiet na świecie. Czas trwania akcji jest nieprzypadkowy: 10 grudnia 1948 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło tekst Deklaracji Praw Człowieka, a kilka lat później ogłosiło ten dzień Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Natomiast 25 listopada 1960 r. z polecenia dyktatora Rafaela Trujillo zostały zamordowane trzy siostry Mirabal, aktywistki polityczne w Republice Dominikany. W 1999 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 25 listopada Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet i Dziewcząt, wzywając równocześnie do organizowania w tym dniu imprez uświadamiających opinię publiczną o skali problemu. W ramach Orange Day/Orange Days soroptymistki od kilku lat organizują w Europie rozmaite wydarzenia. W Polsce akcja ta organizowana jest dopiero od dwóch lat. – Przygotowujemy manifestacje, pikiety, happeningi, prelekcje, rozdajemy ulotki z opisem akcji i telefonami instytucji, w których można uzyskać pomoc itp. W tych dniach każda soroptymistka nosi pomarańczowe dodatki do swojej garderoby. W ubiegłym roku był to znaczek, pomarańczowy kwiat – informuje Elżbieta Roszczynialska, prezydent Pierwszego Krakowskiego Klubu Soroptimist International.

W tym roku honorowy patronat nad akcją objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a więc także i w naszym mieście zostaną podświetlone na pomarańczowo obiekty użyteczności publicznej, m.in. kładka Bernatka, TAURON Arena Kraków czy estakada Lipska–Wielicka.

Krakowski klub soroptymistek przygotował naklejki z napisem „STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET”. – Wykorzystamy je podczas pikiety 25 listopada, będziemy rozdawać w kilku szkołach wyższych, m.in. na Uniwersytecie Pedagogicznym, Politechnice Krakowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości – zapowiada Elżbieta Roszczynialska.

Jeżeli problem dotyczy Ciebie lub Twoich bliskich, zadzwoń:

Tekst ukazał się w dwutygodniku KRAKÓW.PL