górne tło

Jubileusz teatru

Obchody 100-lecia Teatru Bagatela oraz bieżąca sytuacja finansowa placówki zdominowały posiedzenie Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.

- Przygotowanie jubileuszu rozpoczęliśmy już w ubiegłym roku. Podczas sezonu jubileuszowego przygotowaliśmy premiery kilku spektakli:  „Kotka na gorącym blaszanym dachu”,  „W’ariacje pożądania” i „Ryzykowna forsa” oraz premiery tegoroczne: „Po latach o tej samej porze”, „Życie jest snem”. Były one olbrzymim wyzwaniem dla teatru związanym z przygotowaniem kostiumów, rozbudowanej scenografii, a wszystko to w anturażu XVII wieku. W zakresie obchodów jubileuszu  w ramach akcji „Lato w teatrze Bagatela” w ciągu dwóch tygodni młodzież przygotowała spektakl w tematyce 100-lecia Bagateli – informowała Renata Derejczyk, zastępca dyrektora ds. organizacyjnych i literackich.

Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Bagatela Henryk Jacek Schoen zwrócił uwagę Komisji na inny aspekt działalności. - Nie ma takiej możliwości, by teatr, który ma określone zadania potrafił zarobić na siebie w taki sposób, aby stał się samowystarczalny (…) W tek chwili sytuacja finansowa teatru jest naprawdę dramatyczna. Nasz teatr jest organizacją, której cele są precyzyjne określone: ma zapewnić sprzedaż około 175 tys. biletów, ma wyprodukować od 6-8 premier rocznie i musi realizować swój cel edukacyjny poprzez proponowanie spektakli nie tylko rozrywkowych, ale również w pozostałych nurtach, tzn. m.in. znacznie droższe spektakle klasyczne, np. „Życie snem”, który uświetnił obchody 100-lecia naszego teatru. Nie ma w tej chwili pieniędzy na remonty, na jakiekolwiek dodatkowe działania, które były normalnością w poprzednich latach  – mówił dyrektor teatru podczas posiedzenia Komisji.

Radni zapewnili, ze wezmą pod rozwagę uwagi dyrektora i zastanowią się nad ewentualną zmianą sposobu dofinansowywania teatrów.