górne tło

Mikroplastik w powietrzu i kontrole pieców

Podczas posiedzenia Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza radni wysłuchali wystąpienia prof. dr. hab. Marka Michalika na temat mikroplastiku w powietrzu w Krakowie oraz informacji na temat działań kontrolnych Straży Miejskiej w pierwszym miesiącu obowiązywania uchwały antysmogowej z całkowitym zakazem palenia węglem i drewnem.

Mikroplastik - tzn. cząsteczki wykonane z tworzyw sztucznych, powstałych głównie na bazie ropy naftowej o rozmiarach poniżej 5 mm, występuje w środowisku w postaci różnego kształtu form – włókien, grudek, granulek, płytek, folii – mówił prof. Michalik. – Mikroplastik w powietrzu jest stwierdzany praktycznie wszędzie, gdzie podjęto próby jego stwierdzenia. Ważne jest, żeby w kręgach medycznych podjęte były badania dotyczące szkodliwości wdychanego mikroplastiku.

- Wyodrębnienie jednego niezdrowego czynnika, jeśli jest ich kilka tysięcy, jest bardzo trudne. Nikt nie ma wątpliwości co do szkodliwości mikroplastiku. Z roku na rok zwiększa się częstotliwość zachorowań na choroby nowotworowe, które są wynikiem nowotworzenia, np. w procesie zapalnym – podsumowała Anna Prokop-Staszecka, przewodnicząca Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza.

Następnie radni wysłuchali informacji na temat wyników kontroli podczas pierwszego miesiąca obowiązywania uchwały antysmogowej z całkowitym zakazem palenia węglem i drewnem. Jak informował Radosław Gądek, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej ds. Prewencji, przeprowadzono do tej pory 796 kontroli, z czego 247 na podstawie zgłoszeń mieszkańców, podczas których stwierdzono 25 wykroczeń.

- Głównie mamy do czynienia z ignorowaniem przepisów, tylko 15 spraw zostało skierowanych do MOPS-u ze względu na trudności materialne właścicieli. Komendant zwrócił uwagę również na fakt, że nie każdy „dym” z komina jest dymem, również podczas rozruchu piecyków gazowych unosi się „dym”, który jest niczym innym jak parą wodną.

Rodzaje instalacji podlegających kontroli w których następuje proces spalania paliw stałych