górne tło

„Plastikowa butelka zwrotna” w MPO

„Plastikowa butelka zwrotna” to pilotażowy program, w którego ramach w Lamusowni przy ul. Nowohuckiej 1 D stanął pierwszy miejski butelkomat, skanujący i zgniatający butelki PET. Mieszkańcy mogą korzystać z niego w godz. 10.00-18.00. W zamian za oddane butelki otrzymują instrukcję, jak prawidłowo segregować odpady.

Przypomnijmy, że pierwszy butelkomat w Krakowie ustawiono 17 kwietnia w Urzędzie Miasta Krakowa przy al. Powstania Warszawskiego 10. Każdą plastikową butelkę w tym automatycznym urządzeniu można było wymienić na 10 groszy. Za niektóre butelki można było dostać nawet dwa razy więcej – to zależało od kaprysu urządzenia.

Koszt jednego butelkomatu to około 20 tys. zł. Ten, który stał w Urzędzie Miasta, został przekazany dla Krakowa za darmo przez firmę Grand Technology. Urządzenie było jednak przygotowane na to, by oddać pieniądze za 15 tysięcy butelek. Pieniądze na wypłaty za butelki, w wysokości 1000 zł ufundował radny Łukasz Wantuch, a kolejne 500 zł przeznaczył Tomasz Terlecki, mieszkaniec Krakowa. Pieniędzy starczyło na około dwa tygodnie.

Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, władze miasta więc chciały, by butelkomat powrócił. 27 marca Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia kierunków działań dla prezydenta Krakowa, dotyczących akcji „Plastikowa butelka zwrotna”.

Promocja recyklingu poprzez wprowadzenie pilotażowego programu „Plastikowa butelka zwrotna”, miała na celu zakup automatu do skupu butelek plastikowych, który zostanie umieszczony w ogólnodostępnym, często uczęszczanym miejscu. Na lokalizację została wybrana właśnie Lamusownia.