górne tło

Otwarte dane Krakowa

Już w 2015 r. Kraków miał pomysł stworzenia platformy informacyjnej, w której będą dostępne wszelkie dane dotyczące Krakowa, jego struktury administracyjnej, gospodarki, architektury, geodezji, mienia itp. Czy to się udało? Mowa o tym była podczas posiedzenia Komisji Innowacji i Wykorzystania Funduszy Unijnych.

Otwarte dane, czyli Open Data to inaczej udostępnienie danych publicznych w sposób otwarty, przejrzysty, tak by zwiększyć znacząco ich dostępność. Między innymi po to, by inwestorzy i np. turyści mogli bez problemu dotrzeć do informacji na temat miasta, które ich interesują.

Maria Kolińska, dyrektor Wydziału Geodezji, oraz Tomasz Popiołek, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych poinformowali radnych, co do tej pory w tym zakresie zrobiono. W 2016 r. rozpoznano możliwości bardziej przejrzystej publikacji danych z użyciem strony danepubliczne.pl, która obecnie nazywa się www.dane.gov.pl, rozpoczęto rozmowy na temat uczestnictwa Urzędu Miasta Krakowa w projekcie „Regionalny System do Zarządzania Otwartymi Danymi”, w 2017 r. dołączono do programu EKO – Elektroniczna Komunikacja i Obsługa. W latach 2016-2019 Wydział Geodezji, w ramach rozbudowy geoportalu „Obserwatorium”, sukcesywnie udostępnia kolejne otwarte dane przestrzenne.

To nie wszystko. Na lata 2020-2022 przewidziany jest projekt Otwarte Dane w ramach wspomnianego programu EKO. Głównymi produktami projektu mają być: otworzenie zbioru danych, portal „Otwarte Dane”, pakiet interfejsów, środowisko przetwarzania danych, moduł transformujący dane, integracja z szyną danych, inwentaryzacja zbioru danych, kryteria udostępniania danych, procedura udostępniania danych, analiza aplikacji ułatwiających publikację danych, a także promocja portalu Otwarte Dane.