górne tło

Specjaliści zajmujący się rtęcią obradują w Krakowie

Nasze miasto jest gospodarzem 14. już edycji International Conference on Mercury as a Global Pollutant.

Podczas uroczystego otwarcia konferencji, w niedzielę 8 września, Prezydenta Jacka Majchrowskiego reprezentował jego Zastępca Jerzy Muzyk. Prezydent Muzyk powitał uczestników konferencji w naszym mieście wyrażając zadowolenie, że specjaliści zajmujący się tak ważną z punktu widzenia ochrony środowiska tematyką jak zanieczyszczenia rtęcią zebrali się właśnie w Krakowie. Głównym celem konferencji, na którą oprócz wykładów i prezentacji złożą się również pokazy najnowocześniejszego sprzętu służącego do pomiaru stężeń siarki jest omówienie rezultatów najnowszych badań naukowych dotyczących zagrożeń, jakie dla środowiska i zdrowia ludzi stanowi rtęć. Głównym źródłem zanieczyszczenia rtęcią jest jej emisja podczas spalania węgla, zarówno w warunkach przemysłowych, jak i w małych paleniskach domowych. Zanieczyszczenie rtęcią i jego wpływ na zdrowie jest problemem bardzo aktualnym. W 2013 r. Polska wraz z wieloma innymi państwami świata podpisała konwencję ONZ, tzw. Konwencję Minanmata, mającą na celu obniżenie emisji rtęci, a tym samym zmniejszenie jej negatywnego wpływu na środowisko i zdrowie ludzi.

Pan Prezydent Muzyk podkreślał, że walka z zanieczyszczeniami i smogiem to absolutny priorytet również dla Krakowa. Przedstawiając Kraków jako realizatora pierwszej w Polsce uchwały antysmogowej, zaznaczył, że jej wdrożenie możliwe było m.in. dzięki współpracy z zaangażowanym lokalnym środowiskiem naukowym.

Konferencja ICMGP 2019 organizowana po raz pierwszy w Polsce potrwa aż do piątku. Udział w niej weźmie około 800 naukowców oraz przedstawicieli przemysłu, biznesu i administracji z całego świata. Oprócz Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego honorowego patronatu konferencji udzielili Ministerstwo Energii oraz Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Zdjęcia z otwarcia konferencji dostępne w OTOFoto Kronice Miasta Krakowa