górne tło

Już 70 tysięcy osób przedłużyło Kartę Krakowską na kolejny rok

Do środy, 17 lipca, 69 906 mieszkańców, zameldowanych w Krakowie, przedłużyło – na kolejny rok – ważność uprawnień. Są to osoby, które w ubiegłym roku w okresie od 1 do 31 lipca otrzymały uprawnienia Karty Krakowskiej. Większość z tych osób, składając wniosek o wydanie Karty Krakowskiej, podała swój adres mailowy, dzięki temu już początkiem lipca została do nich wysłana informacja potwierdzająca wydłużenie na kolejny rok uprawnień. Podobną informację otrzymają także osoby, które przekazały numer telefonu – do nich zostaną wysłane SMS-y. Osoby, które podały tylko adres zamieszkania, będą musiały poczekać na list wysłany pocztą.

Dla mieszkańców zameldowanych w Krakowie, uprawnienia zostały przedłużone automatycznie. Jeżeli jednak ktoś korzysta z nośnika plastikowego, to po otrzymaniu wiadomości, powinien udać się do automatu biletowego MPK i tam zapisać uprawnienia na karcie. Można to zrobić we wszystkich automatach stacjonarnych, stojących na terenie miasta oraz w ok. 500 specjalnie oznakowanych automatach w pojazdach.

W najkorzystniejszej sytuacji są osoby, które korzystają z wersji mobilnej, w takim bowiem przypadku uprawnienia zostały automatycznie zapisane w aplikacji, a jej posiadacz nie musi nic robić, aby przez kolejny rok korzystać m.in. z tańszego biletu na komunikację miejską.

Przypominamy, że uprawnienia Karty Krakowskiej można zapisać na karcie plastikowej dopiero na 30 dni przed upływem ich ważności. Należy więc poczekać na wiadomość mailową lub sms, ewentualnie list wysłany pocztą, który potwierdzi, że można już to zrobić.

Osoby niemieszkające w Krakowie, ale płacące tutaj podatki, które za 2018 rok rozliczyły się w jednym z sześciu krakowskich urzędów skarbowych, nadal będą miały prawo do korzystania z Karty Krakowskiej i przywilejów, do jakich ona upoważnia. Będą musiały jednak złożyć wniosek o przedłużenie ważności Karty oraz przyjść do jednego z punktów sprzedaży biletów i okazać jeden z poniższych dokumentów:

Warto pamiętać, że jeśli ktoś zmienił adres zameldowania na inny, ale nadal w Krakowie, nie musi dokonywać aktualizacji danych. Jest ona natomiast niezbędna, gdy nastąpiła zmiana nazwiska. Dane osobowe trzeba uaktualnić w dowolnym punkcie sprzedaży biletów MPK lub – w przypadku, gdy uprawnienia są zapisane na legitymacji studenckiej, Małopolskiej Karcie Aglomeracyjnej lub Krakowskiej Karcie Rodzina 3+, w odpowiednich punktach dystrybucji tych kart, a potem przyjść do punktu sprzedaży biletów, aby zmienić dane w systemie KK.

Gdy użytkownik KK skończył 18 lat, musi samodzielnie złożyć wniosek o przedłużenie uprawnień, a w przypadku dzieci 6-letnich, rodzic powinien złożyć wniosek o nadanie swojemu dziecku statusu karty. Można to zrobić elektronicznie (poprzez funkcję „dodaj dziecko do wniosku”) lub w formie papierowej w dowolnym punkcie sprzedaży biletów MPK.

Wszelkie pytania dotyczące przedłużenia ważności KK można zadać, dzwoniąc na nr infolinii: 12 254 14 00. Działa ona od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00.

Więcej informacji na stronie internetowej kk.krakow.pl.