górne tło

Wiosna Filmów w Kinie Pod Baranami

Już po raz piąty Kino Pod Baranami zaprasza na Festiwal Filmowy Wiosna Filmów, prezentujący najgłośniejsze filmy sezonu. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć produkcje docenione na najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwalach.

Wiosna Filmów to pokazy siedmiu filmów, które zdobyły uznanie widowni i krytyki podczas licznych seansów na światowych festiwalach. Te niezwykle różnorodne pod względem treści i formy dzieła składają się na intrygujący obraz współczesnego światowego kina, w którym miejsce dla siebie znajdą zarówno arcydzieła slow cinema, ciepłe adaptacje literackich bestsellerów czy autobiograficzne dramaty.

Pokazywana w ramach prestiżowej sekcji Directors’ Fortnight na Festiwalu w Cannes „Petra” niewątpliwie należy do pierwszej z wymienionych kategorii. Powolna narracja najnowszego filmu Jaime Rosalesa, przypominającego grecką tragedię, z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom niespiesznych opowieści o międzyludzkich relacjach i skrywanych tajemnicach. Sekrety, mówiąc dokładniej, natury językowej, są kluczowym elementem tegorocznego triumfatora na MFF w Berlinie. „Synonimy” to bliska sercom wszystkim uczącym się języków obcych autobiograficzna opowieść o próbie odnalezienia się w zupełnie nowej rzeczywistości. Na autentycznych wydarzeniach z życia oparty jest także film „Yuli” opowiadający o słynnym baletmistrzu z Hawany, Carlosie Acosta, który wystąpił również w głównej roli.

Wiele opowiadanych w ramach Wiosny Filmów historii wywodzi się z literatury. Film Nikolausa Leytnera, „Trafikant”, to wzruszająca historia niezwykłej przyjaźni młodego chłopaka ze słynnym Zygmuntem Freudem, z Wiedniem pod rządami nazistów w tle. Rola twórcy psychoanalizy jest jednym z ostatnich ekranowych występów zmarłego niedawno Bruno Ganza. Na popularnej powieści autorstwa Davida Foenkinosa oparty jest również pełen humoru film „Tajemnica Henriego Picka”, zawierający liczne nawiązania do dzieł rosyjskich klasyków – Fiodora Dostojewskiego oraz Aleksandra Puszkina. Historię zaczerpniętą z kart bestsellera Lyndy Rutledge opowiada nowy film Julie Bertuccelli, „Pamiątki Claire Darling”. W postać głównej bohaterki – ekscentrycznej matrony wyprzedającej cały swój dobytek na trawniku przed domem – wcieliła się wielka francuska aktorka, Catherine Deneuve.

W programie Wiosny Filmów znalazło się również nagrodzone Kryształowym Globem na MFF w Karlowych Warach, najnowsze dzieło rumuńskiego reżysera Radu Jude – „Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy”. Wyjątkowo długi tytuł filmu stanowi nawiązanie do słów marszałka Iona Antonescu, który swoją przemową w 1941 roku rozpoczął czystki etniczne na froncie wschodnim.

PROGRAM:

19.00 SYNONIMY | SYNONYMES

reż. Nadav Lapid, Francja/Izrael/Niemcy 2019, 123’

19.00 PETRA | PETRA

reż. Jaime Rosales, Hiszpania/Francja/Dania 2018, 107’

19.00 PAMIĄTKI CLAIRE DARLING | LA DERNIÈRE FOLIE DE CLAIRE DARLING

reż. Julie Bertuccelli, Francja 2018, 94’

19.00 TRAFIKANT | DER TRAFIKANT

reż. Nikolaus Leytner, Austria/Niemcy 2018, 117’

19.00 NIE OBCHODZI MNIE, CZY PRZEJDZIEMY DO HISTORII JAKO BARBARZYŃCY

| ÎMI ESTE INDIFERENT DACA ÎN ISTORIE VOM INTRA CA BARBARII

reż. Radu Jude, Rumunia/Niemcy/Bułgaria/Francja/Czechy 2018, 140’

19.00 YULI | YULI

reż. Icíar Bollaín, Hiszpania 2018, 115’

19.00 TAJEMNICA HENRIEGO PICKA | LE MYSTÈRE HENRI PICK

reż. Rémi Bezançon, Francja/Belgia 2019, 100’