górne tło

Zabytki dobrze chronione?

Tragiczny w skutkach pożar Katedry Notre Dame w Paryżu stał się przyczynkiem do dyskusji o bezpieczeństwie krakowskich zabytków. Odbyła się ona na posiedzeniu Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.

- Plan ochrony zabytków przygotowywany jest przez zarządzającego, musi być uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, a następnie przesłany do Prezydenta w celu zatwierdzenia. Wojewódzki Konserwator Zabytków ma w gestii  1218 zespołów i obiektów z terenu miasta, natomiast Miejski Konserwator Zabytków – 6359. Obiekty duże, ważne i znane są dobrze przygotowane jeśli chodzi o plany przeciwpożarowe. 31 maja w ramach harmonogramu ćwiczeń w zespole zarządzania kryzysowego będziemy mieli do czynienia z obiektem zabytkowym, wszystkie służby będą brały w nim udział  – mówił radnym Bogdan Klimek, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa
i Zarządzania Kryzysowego.

Małgorzata Jantos, Przewodnicząca Komisji pytała czy każda z instytucji, która została zobowiązana przepisami rozporządzenia Ministra Kultury z 25 sierpnia 2004 roku w sprawie organizacji i sposobu ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych – opracowała plan zabezpieczeń? – Nie mamy takiego dokumentu jeśli chodzi o Bazylikę Mariacką. Natomiast w obiektach zarządzanych przez Gminę Miejską Kraków mamy praktycznie ze wszystkich. Co roku jest obowiązek uaktualniania go – odpowiadał Bogdan Klimek.

Obecni na posiedzeniu przedstawiciele m.in. Muzeum Krakowa, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Armii Krajowej, Instytutu Kultury Willa Decjusza  podkreślali, że podległe im jednostki są przygotowane na wypadek pożarów, a plany na wypadek pożaru, sytuacji kryzysowych w zabytkach – aktualne.

 Marek  Świca, Dyrektor Muzeum Fotografii poinformował, że na czas remontu, który aktualnie trwa w Muzeum - zbiory zdeponowane są w magazynach w Muzeum Śląskiego w Katowicach. Podkreślił także, że na czas remontu za bezpieczeństwo budynku odpowiada wykonawca remontu.

Natomiast Marek Chwała, p.o. Komendanta Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej podkreślał, że szkoła organizuje szkolenia i ćwiczenia praktyczne związane z ochroną zabytków, a co dwa lata konferencje poświęcone ochronie zabytków sakralnych. Ćwiczenia praktyczne będą organizowane w najbliższym czasie m.in. w Bazylice Franciszkanów.

- Trzeba głośnio powiedzieć, że to właściciel - zarządca odpowiada za bezpieczeństwo obiektu – dodał komendant Marek Chwała.

Z kolei Jerzy Zbiegień, Miejski Konserwator Zabytków – zwracał uwagę zebranych na fakt, że większość tych przykrych zdarzeń dzieje się przeważnie w trakcie remontu, przykładem jest chociażby pożar w kościele św. Katarzyny w Gdańsku.

- Czy w sekretariatach Urzędu Miasta Krakowa jest sprawdzana poczta przychodząca? – pytała z kolei Małgorzata Jantos. Bogdan Klimek odpowiedział,  że wszystkie przesyłki są otwierane i sprawdzane.