górne tło

Dla bezpieczeństwa najmłodszych

Nie ma większej wartości dla każdego rodzica niż bezpieczeństwo i komfort dzieci. Każdy stawia przecież dobro i zdrowie dziecka na pierwszym miejscu. Istotną rolę w działaniach na rzecz dobra dzieci ma do odegrania samorząd, który realizuje i nadzoruje proces edukacyjny najmłodszych mieszkańców.

W ramach codziennych zadań z zakresu edukacji i oświaty – począwszy od żłobków, przez przedszkola, aż po szkoły –Kraków dba o nauczanie i wychowanie młodych krakowian. Myśląc jednak o współczesnej szkole, nie da się pominąć jednego z najważniejszych jej elementów i zarazem problemów – bezpieczeństwa.

Zadaniem miejskich władz i urzędników jest dostosowywanie placówek oświatowych do potrzeb i wymagań, jakie w dzisiejszych czasach stawiane są takim miejscom. Nowoczesna szkoła czy przedszkole to przede wszystkim miejsce, w którym nasze dzieci powinny czuć się bezpiecznie. A dziś zagrożeń nie brakuje.

Kraków od wielu lat konsekwentnie rozwija i poprawia infrastrukturę szkolną. Powstają zupełnie nowe obiekty, remontowane są te już istniejące. W planowaniu inwestycji niezwykle ważną rolę odgrywa właśnie bezpieczeństwo, dlatego już ponad 70 proc. wszystkich placówek oświatowych posiada system zewnętrznego monitoringu wizyjnego.

Kamery poprawiają bezpieczeństwo

Zewnętrzne kamery, monitorujące tereny przyszkolne i wokół przedszkoli czy żłobków, są kluczowym elementem systemu bezpieczeństwa. Jak bowiem wynika z raportów Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Najwyższej Izby Kontroli, kamery zewnętrzne skutecznie niwelują zagrożenia dla bezpieczeństwa dzieci. Monitoring wizyjny zapobiega niszczeniu mienia szkoły, niebezpiecznym zachowaniom uczniów i co równie ważne – przeciwdziała przebywaniu w budynku osób niepożądanych.

Najczęściej występujące zagrożenia bezpieczeństwa uczniów, jak wynika z raportu NIK, to m.in.: bójki, drobne kradzieże, agresja, niszczenie mienia. Wskazano w nim, że instalacja kamer zewnętrznych w znaczący sposób przyczynia się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa uczniów i pracowników, monitoring znacznie ułatwia pracę policji w wykrywaniu przestępstw i określaniu sprawców. Wyraźnie zmniejsza się też liczba aktów wandalizmu na zewnątrz placówek oświatowych.

Jak przekonują specjaliści, sama obecność kamer dzięki tzw. zjawisku prewencji psychologicznej, powoduje spadek przestępczości i innych negatywnych skutków społecznych. Bieżące działanie kamer daje ponadto możliwość stałej obserwacji terenu objętego nadzorem. To z kolei ma istotne znaczenie dla przeciwdziałania zdarzeniom o charakterze pedofilskim.

Odpowiedni system kamer zewnętrznych jest też skutecznym narzędziem w walce z dilerami narkotyków, którzy upatrzyli sobie szkoły na miejsca swojej działalności. Zapis z kamer, stale archiwizowany, może stanowić materiał dowodowy w postępowaniach organów ścigania.

Monitoring we wszystkich placówkach

Prawie 30 proc. krakowskich placówek oświatowych nie posiada wciąż systemu kamer zewnętrznych, dlatego chcemy jak najszybciej zmienić ten stan. Klub Przyjazny Kraków złożył projekt uchwały w sprawie przeznaczenia pieniędzy na budowę systemu monitoringu w tych obiektach. Mając na uwadze bezpieczeństwo wokół szkół i przedszkoli, wsłuchując się w głosy mieszkańców i rekomendacje Ministerstwa Edukacji Narodowej, należy doposażyć w brakujący sprzęt monitorujący wszystkie obiekty szkolne i przedszkolne na terenie naszego miasta.

Projekt uchwały, którego jestem autorem, zobowiązuje prezydenta Krakowa do podjęcia działań mających na celu zakup oraz montaż kamer. Na ten cel chcemy przeznaczyć dwa miliony złotych z budżetu miasta. Środki zostaną przesunięte w ramach bieżących projektów, które realizuje Gmina.

Nasz pomysł znalazł poparcie wśród radnych. Uchwałę w tej sprawie podjęliśmy na sesji Rady Miasta Krakowa 10 kwietnia. Inwestycja w bezpieczeństwo dzieci jest wspólną sprawą nas wszystkich.


Rafał Komarewicz, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa

dwutygodnik