górne tło

Mamy już 40 Centrów Aktywności Seniorów!

Z początkiem kwietnia ruszą cztery nowe Centra Aktywności Seniorów – placówki uzupełnią sieć w dzielnicach: Bieżanów-Prokocim, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Mistrzejowice i Prądnik Czerwony. – Zajęcia w CAS-ach są nieodpłatne, wspierają wszechstronny rozwój osób starszych. Mogą z nich korzystać krakowianie w wieku 60 plus – przypomina pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej Anna Okońska-Walkowicz. Poza tym centra to miejsca spotkań i inkubatory ciekawych pomysłów.

Od kwietnia w każdej dzielnicy Krakowa działać będzie co najmniej jedno Centrum Aktywności Seniorów. W większości dzielnic takich miejsc dla osób starszych jest już kilka. Organizują nieodpłatne zajęcia edukacyjno-rekreacyjne, pobudzają aktywność społeczną seniorów, zapraszają na spotkania, podczas których powstają ciekawe inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej. Z oferty CAS-ów korzystać mogą krakowianie w wieku 60+. Uczestnicy wpłacają jedynie symboliczne 5 zł miesięcznie na kawę i herbatę. Centra organizowane są bowiem ze środków miejskich przez organizacje pozarządowe działające na rzecz osób starszych.

– Uczestnictwo w programie CAS-ów sprawia, że seniorzy czują się potrzebni, ponieważ mogą spożytkować swoje siły i talenty dla społecznego rozwoju naszego miasta. Zależy nam też na tym, aby dzięki zajęciom w CAS-ach osoby starsze poprawiały swoją kondycję fizyczną, owocnie spędzały czas i zyskiwały wiedzę na temat możliwości osobistego rozwoju i podniesienia jakości życia – mówi Anna Okońska-Walkowicz.

Poznajmy więc nowe Centra Aktywności Seniorów, po dołączeniu których cała krakowska sieć obejmie od kwietnia 40 placówek: