górne tło

„Nowohucianin” w Światowidzie

*Jak wygląda współczesny nowohucianin? Czym żyje? Jakie ma troski i zmartwienia, a co go cieszy? Jak długo tu mieszka i czy chce tu żyć? Na te i inne pytania starają się odpowiedzieć autorzy wystawy „Nowohucianin” w Muzeum Nowej Huty, które siedzibę ma w dawnym kinie Światowid.

Krzysztof Żyra

„Nowohucianin” to kolejna wystawa z cyklu „Przemieszczanie” przygotowanego przez Muzeum Krakowa z okazji 120-lecia tej instytucji. Ekspozycja w Muzeum Nowej Huty skupia się na okresie przemian ustrojowych po roku 1989. W latach pierwszej Solidarności i stanu wojennego okazało się, że mieszkańcy modelowego miasta socjalistycznego, jakim była przez lata PRL Nowa Huta, stali się jedną z głównych sił, która doprowadziła do zmiany ustroju. Symboliczną datą upadku komunizmu była decyzja Prezydium Rady Narodowej w Nowej Hucie z 10 grudnia 1989 r. o demontażu znienawidzonego pomnika Lenina w alei Róż.

Jednym z najważniejszych i najbardziej symbolicznych eksponatów wystawy jest zdjęcie Mieczysława Gila i Edwarda Nowaka, przywódców nowohuckiej Solidarności, idących na czele rozradowanego tłumu po wygranych wyborach 4 czerwca 1989 r. Ówczesny entuzjazm dość szybko zaczął opadać w związku z wprowadzanymi reformami rządu Tadeusza Mazowieckiego. Okazało się wówczas, że największy pracodawca, jakim była ówczesna Huta im. Lenina, stoi na skraju bankructwa. Ratowanie giganta wiązało się z utratą pracy przez znaczną część z 40-tys. załogi kombinatu. Inne nowohuckie przedsiębiorstwa również musiały przejść głęboką restrukturyzację.

Wystawa to również opowieść o rodzącym się w Nowej Hucie kapitalizmie, niecodziennych inicjatywach kulturalnych, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Wystawę będzie można oglądać od 27 marca do 13 października w salach dawnego kina Światowid, os. Centrum E 1.

* na zdjęciu: spotkanie Lecha Wałęsy ze związkowcami w sali teatralnej Huty im. Lenina, 9 listopada 1981 r.

#jestemKrakow

Tekst ukazał się w dwutygodniku KRAKÓW.PL