górne tło

Kulturalny plan na wtorek

Wtorek w Krakowie nie może być nudny. Skorzystaj z bogatej oferty kulturalnej naszego miasta. Oto krótki przewodnik.

Pracownia Kulturalna zaprasza na „Migane bajeczki”. W trakcie warsztatów, które rozpoczną się o godz. 16.15 na ul. Bagrowej 80, dzieci będą miały okazję posłuchać bajek nie tylko uszami, gdyż te będą czytane ale i migane. Uczestnicy będą mieli też okazję nauczyć się podstaw języka migowego. Zajęcia poprowadzą wolontariusze – młodzież niesłysząca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka przy ul. Grochowej 19, a także ich opiekunowie.

Spółdzielnia Ogniwo zaprasza do swojej siedziby na ul. Paulińskiej 28 na kolejne spotkanie z cyklu „Re:debiut. Rozmowy o pierwszych książkach”. Dziś o „Lubiewie” porozmawiają autor Michał Witkowski i redaktor naczelny wydawnictwa Ha!art Piotr Marecki. Początek o godz. 18.00.

Natomiast w Teatrze Groteska na ul. Skarbowej 2 kolejna odsłona cyklu „Kod mistrzów”. Dzisiejszym gościem będzie prof. Andrzej Gołaś – uczony, prorektor i profesor honorowy AGH, były prezydent Krakowa, były przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury Rady Europy w Strasburgu oraz były przewodniczący Unii Metropolii Polskich, autor i współautor 12 książek, 196 publikacji naukowych, kilkudziesięciu opracowań i ekspertyz dla przemysłu.

Klub dziennikarzy „Pod Gruszką” zaprasza na ul. Szczepańską 1 na spotkanie z Krystyną Rożnowską, autorką książki pt. „Antoni Kępiński. Gra z czasem”. Rozpocznie  się ono o godz. 18.00.

Z kolei w Piwnicy Pod Baranami na Rynku Głównym 27 o godz. 18.00 rozpocznie się wyjątkowe, bo urodzinowe, spotkanie z Kazimierzem Wiśniakiem oraz Zofią Ratajczak, autorką książki pt. „Kazimierz Wiśniak. Czarodziej z podwórka”. W spotkaniu udział wezmą także Stanisław Radwan i Jerzy Illg.

Pół godziny później w klubie Kwadrat na ul. Skarżyńskiego 1 rozpocznie się koncert duńskiej piosenkarki Amalie Bruun, która ukrywa się pod pseudonimem Myrkur. Artystka, która zadebiutowała w 2014 r. płytą „Myrkur”, kilkanaście miesięcy temu wydała najnowszy album pt. „Mareridt”. Utwory właśnie z tej płyty, określane jako atmosferyczny black metal, usłyszymy na koncercie w Krakowie.

Kino Pod Baranami zaprasza do sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki na grudniową odsłonę cyklu „Filmoterapia z sensem”. W programie pokaz filmu dokumentalnego pt. „Czyściciele internetu”, który odsłania mechanizmy cenzury w sieci. Po seansie Diana Sałacka i Martyna Zimorska poprowadzą dyskusję inspirowaną filmem z udziałem znawczyni branży IT Ani Błaszczyk. Początek o godz. 18.45 na ul. Rajskiej 12.

„Dziwny przypadek psa nocną porą” – przedstawienie londyńskiego National Theathre, które w 2013 r. zdobyło prestiżową nagrodę Laurence’a Oliviera w aż siedmiu kategoriach, będzie można obejrzeć na ekranie krakowskiego Multikina. Sztuka oparta na świetnej powieści Marka Haddona w niezwykle udany sposób przenosi historię opowiedzianą w książce na deski teatru, uzupełniając ją zarazem licznymi zabiegami dramaturgicznymi, które pozwolą jeszcze lepiej zrozumieć jej treść. Początek projekcji spektaklu o godz. 19.00 na ul. Dobrego Pasterza 128.

Teatr Żydowski w Krakowie – Teatr Midraszowy zaprasza na przedpremierowy pokaz dramatu Beniamina M. Bukowskiego pt. „Mazgan. Miasto”. Opowieść o XVIII-wiecznym Mazaganie, portugalskim mieście-twierdzy, jest pretekstem do refleksji na temat współczesności. To historia o poszukiwaniu własnego miejsca w świecie, o próbie zdefiniowania tego, czym jest dom i co jest potrzebne do jego zbudowania, o szukaniu własnej tożsamości. Pokaz przedpremierowy odbędzie się o godz. 19.00 w Centrum Kultury Żydowskiej na ul. Meiselsa 17.

Więcej informacji na stronach internetowych karnet.krakow.pl.