górne tło

Kulturalny rozkład jazdy na weekend! [KONKURS]

Październik to jeden z naszych ulubionych miesięcy w Krakowie! Czemu? Bo kulturalnie po prostu jest w czym wybierać! Macie ochotę na premierowy spektakl w Łaźni Nowej, koncerty Lao Che lub KAMP!, a może filmy dokumentalne w Paradoxie? Wszystkie te cele możecie spełnić w najbliższych dniach! Do tego nie przegapcie dwóch dużych imprez w ICE, o których napiszemy więcej w naszym kulturalnym rozkładzie jazdy!

Zaczynamy od Teatru Bagatela, który proponuje jak zwykle dużo rozrywki! Na Dużej Scenie od piątku do niedzieli zobaczymy “Seks dla opornych”, czyli cieszącą się uznaniem publiczności przezabawną komedię. Para w średnim wieku poszukuje remedium na nudę wieloletniego związku. Czy weekend w modnym hotelu i tytułowy poradnik wystarczą do rozbudzenia wielkich namiętności? Odpowiedzi szukajcie w Bagateli w weekendowe dni o godz. 16:30 oraz 19:15. A na scenie Strefa k-805 na Kopcu Kościuszki obejrzycie “Szklaną menażerię”, czyli jedną z najwybitniejszych sztuk w historii teatru w nowym przekładzie Jacka Poniedziałka. Jak opowiedzieć współczesnemu widzowi historię wrażliwej i kruchej Laury? Zobaczcie od piątku do niedzieli o godz. 19!

KONKURS

Mamy do rozdania podwójne zaproszenia na sobotni spektakl “Szklana menażeria” o godz. 19 oraz niedzielny “Seks dla opornych” o godz. 19:15!  Jak je zdobyć? Odpowiedzcie na proste pytanie: Czyjego autorstwa jest sztuka “Szklana menażeria”, którą wystawiają artyści Bagateli? Odpowiedzi podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 19 października do godz. 12 w tytule maila wpisując BAGATELA oraz tytuł sztuki, na którą chcecie się wybrać. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Nie pomińcie też w swoich planach Teatru Mumerus! W niedzielę o godz. 12 ma miejsce antepremiera, a w poniedziałek (22.10) o godz. 19 premiera ich najnowszego spektaklu “Zmora” na podstawie trzech rozdziałów “Braci Karamazow”. Najważniejszy z fragmentów to rozmowa z tytułową zmorą, jedna z najbardziej znanych sekwencji literatury światowej. W małej przestrzeni Teatru Zależnego odbywa się więc sekwencja zbrodni. Bo “Bracia Karamazow” to też powieść kryminalna. Jesteśmy niezwykle ciekawi, jak ta wielka literatura będzie przedstawiać się na krakowskiej scenie!
 

KONKURS

Możecie wygrać podwójne zaproszenia niedzielną antepremierę “Zmory” lub poniedziałkową premierę! Co musicie zrobić? Napisać nam, w którym roku po raz pierwszy wydana została powieść “Bracia Karamazow”! Odpowiedzi podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 19 października do godz. 12 w tytule maila wpisując MUMERUS oraz dzień, w którym chcecie wybrać się na spektakl. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

To prawdziwy powód do świętowania! Chór Polskiego Radia obchodzi swoje 70. urodziny i z tej okazji możecie posłuchać go w najbliższy poniedziałek w Centrum Kongresowym ICE. Chór Polskiego Radia to jeden z najstarszych, profesjonalnych zespołów wokalnych w Polsce. Założony został przez słynnego w latach powojennych dyrygenta i kompozytora Jerzego Gerta w październiku 1948 roku, by wykonywać repertuar obejmujący zarówno muzykę a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne. W programie koncertu w ICE znajdzie się polska muzyka dawna, XIX-wieczna oraz współczesna. Na szczególną uwagę zasługują utwory Mikołaja Gomółki - chór jest bowiem obecnie w trakcie nagrań wszystkich 150 psalmów tego kompozytora. W przeddzień obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki przypomniane zostaną jego „Litanie Ostrobramskie”. Program uzupełnią dzieła wokalne świętującego 85. urodziny Krzysztofa Pendereckiego. Muzyczna uczta rozpocznie się o godz. 19!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na jubileuszowy koncert Chóru Polskiego Radia w ICE w poniedziałek 22.10. Co musicie zrobić, aby je zdobyć? Odpowiedzcie na proste pytanie: Gdzie i kiedy odbędzie się drugi jubileuszowy koncert Chóru Polskiego Radia? Odpowiedzi podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 19 października do godz. 12 w tytule maila wpisując CHÓR POLSKIEGO RADIA. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Na ciekawy koncert zaprasza w piątek Dworek Białoprądnicki. Zagra tam grupa YOY [Why Oh Why?!], czyli oniryczny duet, który tworzą Joanna Markowska i Szymon Wyrembak. YOY to wokalne harmonie saute i surowy dźwięk gitary, przyprawione elektronicznymi samplami dodającymi delikatnie smaku. Wisienką na tym muzycznym torcie są bezkompromisowe teksty, które przepełnione są emocjami, uczuciami, egzystencjalnym lękiem i dualnością ludzkiej natury. Duet istnieje od dwóch lat i ma na koncie także kilka koncertów, których atmosferę budowały autorskie utwory, przeplatane coverami dopełniającymi narkotyczny klimat. Dajcie się wciagnąć ich muzyce w piątek o godz. 20!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na koncert zespołu YOY w Dworku Białoprądnickim. Co musicie zrobić, aby je zdobyć? Napiszcie nam, jak Wy rozwinęlibyście skrót YOY? Kreatywne odpowiedzi podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 19 października do godz. 12 w tytule maila wpisując YOY DWOREK. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Niektórzy mówią, że są królami parkietów i czołówką polskiej sceny elektronicznej. Nie ma tu nawet grama przesady - w końcu to KAMP! Grupa wydała niedawno swoją trzecią płytę pt. “Dare” i teraz promują ją podczas trasy koncertowej. W najbliższą niedzielę o godz. 20 zagrają w Zet Pe Te na Dolnych Młynów. A zespół ma na swoim koncie występy na największych festiwalach oraz tak ważnych imprezach jak amerykańskie SXSW czy brytyjskie The Great Escape. Najnowszy album jest równie taneczny co poprzednie, ale też momentami wprowadzi nas w stan błogiej beztroski i chillu. Jedno jest pewne - na ich koncercie nie da się stać spokojnie!

Z kolei weekend mocnym uderzeniem rozpocznie Klub Studio. W piątek zagra tam niezawodna grupa Lao Che! Będzie to już kolejny koncert promujący ich najnowszą płytę ”Wiedza o Społeczeństwie”. Na nowym albumie zespół sięga do brzmień mogących kojarzyć się z muzyką rozrywkową lat osiemdziesiątych jednak podanych w charakterystyczny dla twórczości zespołu przetworzony sposób, nawiązujący do wielu gatunków muzycznych. Tytułowa „Wiedza o Społeczeństwie” to saga o ludzkich perypetiach. Poczynania ludzi – ich słabości, obawy, wątpliwości, uczucia, spostrzeżenia i marzenia ukazane z perspektywy Człowieka, Polaka, Ziemianina. Jak zwykle w przypadku Lao Che, jest ważny temat i rockowa energia. Początek koncertu o godz. 20.

To będzie piękny wieczór! W Centrum Kongresowym ICE już w piątek wystąpi Royal Moscow Ballet! Po ubiegłorocznym sukcesie ich trasy po Polsce, znowu mamy szczęście oglądać ich w Krakowie. Rosyjscy mistrzowie baletu wykonają oczywiście popisowe “Jezioro Łabędzie”, czyli miłosną historię Odetty i Zygfryda. Kilkadziesiąt osób na scenie, choreografia dopracowana w największych szczegółach, piękna muzyka i bajeczne stroje – to wszystko sprawia, że Królewski Balet z Moskwy ogląda się z prawdziwą przyjemnością. W piątek macie taką szansę dwukrotnie - o godz. 15 i 19. Polecamy!

Do Krakowa już po raz kolejny dotrze Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie. Od czwartku do niedzieli w Kinie Paradox zobaczymy najlepsze filmy dokumentalne z całego świata związane z szeroko pojętymi prawami człowieka. Integralną częścią wydarzenia są prelekcje, spotkania oraz dyskusje z ekspertkami i ekspertami działającymi w obszarze praw człowieka. Co ważne, wstęp na seanse i wydarzenia jest bezpłatny! Co w repertuarze? W piątek o godz. 20 zobaczymy film “Gruba” - subtelny i wnikliwy portret trzech kobiet pracujących na płuczce kopalni Rydułtowy-Anna. W sobotę nie zabraknie tematów ekologicznych, w tym również filmu o obronie Puszczy Białowieskiej. Sprawdźcie repertuar na stronie kina!

Pozostając w temacie filmów społecznie zaangażowanych, zapraszamy na pierwszą edycję międzynarodowego festiwalu filmów ekologicznych NEIFF – New Earth International Film Festival. Wydarzenie trwa przez cały tydzień i odbywa się w różnych lokalizacjach, nie tylko kinach, ale i chociażby na uczelniach. Prezentowane filmy oraz wykłady poruszą m.in. tematykę obecnych zmian klimatu, ideę życia w stylu “zero waste” czy sprawiedliwości pod względem żywienia na świecie. Po dokładny program odsyłamy na stronę festiwalu.

Szukacie teatralnego doświadczenia? Odsyłamy Was do Łaźni Nowej, gdzie w najbliższy czwartek premierę ma nowy spektakl pt. “Pluton p-brane”. Pluton: do niedawna dziewiąta planeta Układu Słonecznego, dziś zaledwie plutoid lub,co gorsza, planeta karłowata. Kiedy w 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi pełnoprawny status planety, niejedna osoba uroniła łzę. Poznajcie Percivala Lowella i Clyde’a Tombaugh, dwóch odkrywców tej nieistniejącej już planety. Do ich spotkania nigdy by nie doszło, gdyby nie surrealistyczna wyobraźnia Mateusza Pakuły. Jak mówią twórcy: "Tak. To będzie historia kosmiczna. To będzie historia, która się wydarzyła i która jednocześnie się raczej nie wydarzyła". A w jednej z ról Jan Peszek po latach znów w Łaźni! Tego nie można przegapić - w piątek i sobotę o godz. 19 na Hucie!