górne tło

Ogień Olimpiad Specjalnych zapłonął na placu Szczepańskim

17 września (piątek) na placu Szczepańskim zapłonął ogień Olimpiad Specjalnych. Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych (tak brzmi pełna nazwa tego wydarzenia) rozpoczął się w greckim Aleksandropolis. Ogień przetransportowany został do Stambułu, odwiedził Lubljanę, Gibraltar, Luksemburg, Paryż, Londyn i Brukselę, i 15 września wylądował w Polsce.

Kraków był miastem goszczącym delegacje Austrii i Grecji - obie grupy liczyły 107 osób, co plasuje Kraków na drugiej pozycji pod względem ilości przyjętych zawodników. Obie ekipy przyjechały do Krakowa 15 września. Program pobytu obejmował wizytę w Wieliczce, zwiedzenie Starego Miasta, treningi i uroczystość przyjęcia Ognia Olimpiad Specjalnych 17 września na Placu Szczepańskim.

Uroczystość przyjęcia Ognia Olimpiad Specjalnych przebiegła w sympatycznej, sportowej atmosferze. O godz. 15.00 spod Barbakanu ruszył Bieg z Pochodnią, który ul. Floriańską dotarł do Rynku, następnie przebiegł przez Plac Mariacki, potem Rynek dookoła, ul. Szczepańską do placu Szczepańskiego i Plantami wokół Pałacu Sztuki, by wbiec ponownie na Plac Szczepański. Jednocześnie, w oczekiwaniu na przybycie ognia, na scenie  trwał koncert zespołu Alergen.

Ogień Olimpiad Specjalnych w imieniu władz miasta przywitali Wiesław Starowicz - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa oraz Bogdan Dąsal - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych.