górne tło

Wielokulturowy Kraków. Wystawa w Muzeum PRL-u

Jaki jest mój, twój, a w końcu – nasz Kraków? Na te pytania łatwiej odpowiedzieć sobie po obejrzeniu wystawy, która jeszcze do końca sierpnia gościć będzie w hallu Muzeum PRL-u. „Mój, Twój, Nasz. Oblicza Krakowa” to przegotowana przez grupę Wielokulturowy Kraków prezentacja zdjęć i wywiadów pozwalających uchwycić bogactwo kulturowe, narodowe i wyznaniowe Krakowa.

Bohaterowie i bohaterki fotoreportażu to osoby różnych narodowości i wyznań, które są związane z Krakowem i działają na rzecz swoich społeczności, ale też angażują się w życie miasta. Do udziału w fotoreportażu zaproszono 12 bohaterów: Syryjczyka, Polkę-Żydówkę, Gruzina, Polkę-Romkę, Litwinkę, Czeszkę, Ukrainkę, Amerykanina, Szkota, Ukraińca, Gujańczyka i Polkę-muzułmankę – osoby, które wybrały Kraków na swój dom. – Nasi bohaterowie i bohaterki wykonują różne zawody, zajmują się także pracą społeczną na rzecz promowania swojej kultury, etniczności, wyznania lub wielokulturowości. Dzięki tej wystawie chcemy pokazać, że Kraków jest tworzony przez różnorodne osoby i każda z nich wnosi do naszego miasta unikatową wartość – mówią twórcy projektu.

Projekt powstał dzięki współpracy grupy nieformalnej Wielokulturowy Kraków i NKF – Niezależny Klub Fotograficzny. Został zrealizowany przy wsparciu finansowym Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków.