górne tło

Zbigniewowi Wodeckiemu w pierwszą rocznicę śmierci

22 maja minęła pierwsza rocznica śmierci Zbigniewa Wodeckiego, krakowskiego muzyka, piosenkarza i kompozytora. Z tej okazji na grobie artysty na cmentarzu Rakowickim zostały złożone kwiaty od prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Zbigniew Wodecki urodził się w Krakowie, w rodzinie uzdolnionej muzycznie, sam przygodę z muzyką rozpoczął w wieku pięciu lat. Był instrumentalistą, kompozytorem, aranżerem. Mówił o sobie, że jest „śpiewającym muzykiem”. Z wyróżnieniem ukończył szkołę w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Grał m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą, w zespołach Czarne Perły i Anawa. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PRiTV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej.

Jako wokalista zadebiutował w latach 70. XX w. Laureat wielu konkursów i festiwali. Znany z niezapomnianych przebojów, takich jak np. „Zacznij od Bacha”, „Izolda”, „Chałupy” czy „Pszczółka Maja”. Stały się one hitami, które na stałe weszły do historii polskiej piosenki. Zbigniew Wodecki był również gospodarzem telewizyjnego programu muzycznego TVN „Droga do gwiazd”, „Twoja droga do gwiazd” oraz jednym z jurorów w polskiej edycji programu „Taniec z gwiazdami”.

Należał do najbardziej rozpoznawalnych artystów polskiej sceny, nie tylko z powodu głosu, ale także dzięki charakterystycznej fryzurze. Odznaczony został Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, wyróżniono go też „Labor Omnia Vincit”, nagrodą przyznawaną przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego za wkład w rozwój polskiej muzyki rozrywkowej.

Zmarł w Warszawie 22 maja 2017 r., w wieku 67 lat. 30 maja został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Rakowickim.