górne tło

Chemia na Rynku

W czwartek 10 maja na Rynku Głównym w Krakowie dojdzie do emocjonującego wydarzenia, jakim będzie próba pobicia rekordu Polski w wielkości narysowanego układu okresowego pierwiastków. Udział w wyzwaniu weźmie około 200 osób, w tym studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownicy wydziału, władze uniwersytetu, przedstawiciele miasta, sponsorzy oraz szkoły. Wszyscy zainteresowani będą mogli aktywnie uczestniczyć w wydarzeniu, przyczyniając się tym samym do pobicia rekordu.

Obecny rekord w wielkości stworzonego Układu Okresowego należy do studentów Wydziału Chemii z Uniwersytetu Gdańskiego. Ich tablica miała rozmiar 10 na 13 metrów i składała się z kartonów o wymiarach 100 na 70 cm. W USA natomiast największy układ okresowy zajmował powierzchnię nieco ponad 2 tys. metrów kwadratowych.

Ambitni krakowscy studenci postawili sobie wysoko poprzeczkę; planują narysowanie kredą na płycie Rynku Głównego tablicy o wymiarach 50 na 90 metrów. Układ okresowy ujęty zostanie w ramę z logo Miasta Krakowa, tym samym tworząc największą jak do tej pory wizualizację tego elementu miejskiego Systemu Identyfikacji Wizualnej.

– Chcemy promować w ten sposób chemię; zwrócić uwagę na potrzeby, jakie niesie ze sobą nauka oraz włączyć się w oficjalne otwarcie Kampusu 600-lecia odnowienia UJ – powiedział Marek Skiba, współorganizator i student Wydziału Chemii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Celem projektu jest również promocja Krakowa jako miasta ludzi skorych do wyzwań i otwartych na wspólne działanie.

Organizatorami wydarzenia są: Wydziałowa Rada Samorządu Studentów Wydziału Chemii UJ przy współpracy z Wydziałem Chemii UJ, Uniwersytetem Jagiellońskim, Miastem Kraków oraz Grupą Azoty SA.