górne tło

Oświadczenie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie

Kolejny raz na portalu www.dziennikpolski24.pl i www.gazetakrakowska.pl ukazał się artykuł nierzetelny i zawierający manipulacje, autorstwa Małgorzaty Mrowiec – „Kraków. ZBK, korupcja i ustawione przetargi. Kolejny zatrzymany przez CBA w związku z aferą dotyczącą atrakcyjnych nieruchomości pod Wawelem”.

Już sam tytuł jest manipulacją i ma zasugerować czytelnikom, że artykuł odkryje nieprawidłowości, do jakich dochodzi w jednostce, czyli korupcję i „ustawione przetargi”. Tymczasem z komunikatu CBA, na podstawie którego tekst powstał, jednoznacznie wynika, że śledztwo dotyczy powoływania się na wpływy, m.in. w administracji samorządowej oraz w ZBK i podejmowania bezprawnego pośrednictwa w załatwianiu najmu lub kupna mieszkań i lokali użytkowych.

Tytuł ma także sugerować, że kolejny zatrzymany przez CBA w związku z aferą, to urzędnik pracujący w miejskiej jednostce. Jednak żadna z zatrzymanych pięciu osób – o czym dokładnie informuje rzecznik CBA w komunikacie, nie jest urzędnikiem samorządowym, związanym z Urzędem Miasta Krakowa.

Takie zredagowanie tytułu artykułu godzi w dobre imię jednostki i zatrudnionych w niej pracowników, tym bardziej, że treść komunikatu na stronie CBA nie daje żadnych podstaw do formułowania wniosków, jakoby któryś z przetargów mógł być „ustawiony”. Należy podkreślić, że procedury przetargowe są publiczne i jawne.

Urząd Miasta Krakowa i Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie w pełni współpracują z organami ścigania, m.in. przekazując wszelkie żądane dokumenty i informacje – tak, aby jak najszybciej postępowanie mogło zostać zakończone.

 

Katarzyna Zapał

Dyrektor

Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie