górne tło

Kraków rodzinom

Krakowska Karta Rodzinna 3+ i Kraków dla Rodziny „N” to bardzo ważne programy społeczne. O tym czy spełniają swoją rolę i co można w nich poprawić dyskutowano na posiedzeniu Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa.

KKR3+ jest elementem polityki prorodzinnej Miasta Krakowa i ma na celu wspieranie i promowanie rodzin wielodzietnych. Krakowska Karta Rodzinna 3+ to system zniżek, ulg, preferencji i uprawnień. System ten tworzy Gmina Miejska Kraków oraz partnerzy, którzy przystępują do programu na podstawie zawieranych z miastem porozumień.

Koszty poniesione przez miasto, wynikające z ulg to około 4 miliony złotych. Na promocje i atrakcje dla dzieci przeznaczono w 2017 r. ok 65 tys. zł. Miasto podpisało umowy z ponad 150 partnerami, dzięki którym możliwe są zniżki i rabaty. Aby podziękować partnerom Miasto organizuje Galę Krakowskiej Karty Rodzinnej, podczas której najlepszym partnerom wręczane są statuetki i nagrody. Ostatnia gala odbyła się w Teatrze Variete. Więcej o programie KKR3+ znaleźć można tutaj.

Program pod nazwą Kraków dla Rodziny „N”, został wprowadzony uchwałą Rady Miasta Krakowa z 31 maja 2017 r. Faktycznie funkcjonuje od listopada. Jest elementem polityki społecznej Gminy Miejskiej Kraków i ma na celu wspieranie rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Potwierdzeniem przysługujących w ramach programu zniżek, ulg, preferencji i uprawnień jest ważna Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem, wydawana w formie spersonalizowanej karty identyfikacyjnej.

Miasto miało spory problem z oszacowaniem ile niepełnosprawnych dzieci kwalifikuje się do tego programu. Uznano, że będzie to około 5 tysięcy i te szacunki okazały się trafione. Na razie bowiem objętych programem zostało ponad 4 tysiące osób.

Na ważny problem zwróciła uwagę radna Teresa Kwiatkowska, która zauważyła, że często niepełnosprawnością - zazwyczaj umysłową, choć nie tylko - dotknięte są dorosłe osoby, wymagające całodziennej opieki. Radni zgodzili się, że takie osoby (gdyż na razie kartę mogą otrzymać osoby do 25. roku życia) powinny w przyszłości również być objęte programem. Więcej informacji o programie Kraków dla Rodziny „N” znaleźć można tutaj.

Na koniec radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały zmieniającej Uchwałę nr LIX/1288/16 w sprawie przyjęcia aktualizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa - według druku nr 2664.