górne tło

Studenci chcą pomalować Kraków

Kraków wzbogaci się o nowy mural. To wspólny projekt Zarządu Budynków Komunalnych i grupy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Malunek upamiętni historię Liberatora – samolotu bombowego rozbitego w Krakowie w sierpniu 1944 roku.

Mural ma połączyć historię ze sztuką street art’u. Dzieło powstanie przy ulicy Dąbrowskiego na ścianie gminnego budynku, którym zarządza ZBK i na stałe wpisze się w mapę Krakowa.

– Mural Liberator to druga ważna inicjatywa Instytutu Przedsiębiorczości Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacji ArchitectPL oraz Miasta Krakowa, w której młodzi studenci nie tylko realizują program dydaktyczny, ale przede wszystkim wdrażają realny projekt społeczny dla mieszkańców Krakowa. Wspólnie uczymy się jak być sprawnym przedsiębiorcom oraz świadomym i skutecznym obywatelem – mówi Sebastian Grabowski, koordynator projektu.


„Mural Liberator” to projekt crowdsourcingowy, jak i crowdfundingowy – oparty o pomysły i fundusze zebrane od lokalnej społeczności. Za pośrednictwem platformy PolakPotrafi.pl od piątku, 12 stycznia przez miesiąc będzie prowadzona zbiórka funduszy na realizację projektu.

To już kolejna inicjatywa Miasta i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2017 roku grupa studentów utworzyła park kieszonkowy w ramach projektu „Na rogu Dekerta”. Przypomnijmy studenci zorganizowali zbiórkę na platformie crowdfundingowej i zebrali 20 tys. zł na zagospodarowanie skweru.