górne tło

Akcja szczepienia lisów w Małopolsce

Od 2 do 12 listopada na terenie województwa małopolskiego zostanie przeprowadzona dodatkowa akcja ochronnego szczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie – informuje Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Szczepionki będą wykładane ręcznie i rozrzucane z samolotów.

W okresie wykonywania szczepień należy:

  1. Nie wpuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów prowadzić czworonogi na smyczy i w kagańcu.
  2. Zgłosić ewentualny kontakt zwierząt domowych ze szczepionką do najbliższego lekarza weterynarii w celu poddania zwierzęcia obserwacji.
  3. Nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W przypadku kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Dodatkowych informacji dotyczących akcji szczepienia lisów udzielają Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie (tel. 12 293 10 00) oraz Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Krakowie (tel. 12 411 25 69).