górne tło

„Oscar designu” dla nowego systemu identyfikacji wizualnej Krakowa

System identyfikacji wizualnej Krakowa został uhonorowany prestiżową nagrodą Red Dot Award w kategorii Communication Design 2017. To spektakularny sukces – uznani na świecie eksperci w dziedzinie designu docenili współpracę naszego miasta z agencją reklamową Opus B, która opracowała projekt systemu.

Międzynarodowa nagroda Red Dot Award: Communication Design 2017 za koncepcję systemu identyfikacji wizualnej Krakowa została przyznana krakowskiej agencji Opus B. Nagrody w konkursie Red Dot – uznawane za najważniejsze wyróżnienia w branży projektowania – stanowią gwarancję najwyższej jakości produktów i doskonałego wzornictwa, a specjaliści okrzyknęli je „Oscarami designu". Prace zgłoszone do tegorocznej edycji konkursu oceniało jury, w którym zasiadło 24 niezależnych ekspertów związanych z designem, pochodzących z 11 krajów.

 

– Miasto tworzą ludzie: mieszkańcy, turyści, przedsiębiorcy – słowem: wszyscy użytkownicy przestrzeni miejskiej. A dzisiaj miasto to także marka, która ma za zadanie realizować cele komunikacyjne, strategiczne i biznesowe. Ma być silna, wyróżniająca, powinna odpowiadać na potrzeby i budzić emocje – mówi Elżbieta Kantor, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa.

Ta idea znalazła się u podstaw systemu identyfikacji wizualnej Krakowa. Nowy system to wspólny mianownik dla wszystkich działań komunikacyjno-promocyjnych miasta, realizowanych przez różnorodne jednostki organizacyjne. – Kraków jest miastem wielu znaczeń, za pomocą nowego systemu identyfikacji chcieliśmy ułożyć je w spójną narrację, w której pozostanie też miejsce na nowe historie. Realizujemy wiele działań budujących markę Kraków, tym bardziej cieszy fakt, że tak ważny dla nas projekt został dostrzeżony i doceniony przez ekspertów branży design z całego świata – zaznacza Kantor.

RedDot Award 2017

Nowy system identyfikacji wizualnej Krakowa został oparty na motywie mapy. Charakterystyczna miejska struktura, jako przewodni motyw graficzny pozwoliła na konsekwentną prezentację miasta z nowej perspektywy. Projektanci podkreślają, że motyw mapy jest bardzo pojemnym środkiem narracji. Symbole Krakowa stały się pretekstem do opowiadania miejskiej historii za pomocą alfabetu ikon, a rama ściśle porządkuje komunikację, wzmacnia przekaz i podkreśla liczbę przedsięwzięć realizowanych przez Kraków. Rolą chmury jest natomiast generowanie przestrzeni do dyskusji.

Wyzwaniem dla projektantów Opus B było stworzenie systemu, który jest konsekwentny i jednocześnie elastyczny. – Kraków posiada bogatą tradycję, jest nowoczesny i aspirujący, dlatego nowy system komunikacji wizualnej musi identyfikować się z miejscem, dla którego powstał. Powinien być elastyczny i prowokować do nowych ciekawych rozwiązań – tłumaczy Paweł Frej, Brand Design Director w Opus B. – Naszym celem było zaprojektowanie systemu, który ustala pewne ramy projektowe, dlatego stworzyliśmy zestaw czterech narzędzi: mapę, ikony, ramę oraz chmury – wyjaśnia.

RedDot Award 2017

Do tej pory – oprócz Krakowa – nagrodą Red Dot za system identyfikacji wizualnej zostało wyróżnione zostało państwo Katar, Moskwa oraz włoskie miasto Meran.

Warto wiedzieć, że nagroda Red Dot Design przyznawana jest w trzech kategoriach: Communication Design, Product Design oraz Design Concept. Konkurs organizowany przez Design Zentrum w Na­dre­nii Północ­nej w Niemczech jest jednym z największych na świecie. Po raz pierwszy Red Dot Award przyznano w roku 1955. Nazwa i marka nagrody zostały opracowane w latach 90. przez prof. Petera Zeca – prezesa Red Dot. Pożądana przez projektantów „Czerwona Kropka" od ponad 60 lat jest jed­ną z naj­bar­dziej pre­sti­żo­wych na­gród we wzor­nic­twie prze­my­sło­wym i ko­mu­ni­ka­cji.

W tegorocznej edycji konkursu organizatorzy Red Dot Award: Communication Design odnotowali rekordową liczbę zgłoszeń – projektanci z 50 krajów podesłali ponad 8 tysięcy projektów w 18 kategoriach. Międzynarodowe jury ekspertów branży design przyznało 749 nagród Red Dot, 5 Red Dot Grand Prix, 67 Red Dot: Best of the Best oraz 1 Red Dot: Junior Prize. Twórcy najlepszych prac Red Dot 2017 zostaną uhonorowani podczas uroczystej gali, która odbędzie się 27 października w Berlinie.