górne tło

„Przygody z ciepłem” na Dzień Dziecka

Ponad 1100 dzieci z 30 krakowskich szkół podstawowych wzięło udział w zakończonych w czwartek, 1 czerwca, warsztatach edukacyjnych „Przygody z ciepłem”, które Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej organizowało wspólnie z Nowohuckim Centrum Kultury. W pikniku z okazji Dnia Dziecka w NCK uczestniczył prezydent Jacek Majchrowski.

- „Przygody z ciepłem” to ważna akcja, dzięki której dzieci dowiedziały się ważnych rzeczy o Krakowie, o tym jak miasto funkcjonuje na co dzień, jak działają urządzenia, dzięki którym zimą mamy ciepłe kaloryfery, a z kranów płynie ciepła woda, a przede wszystkim, jak ważna dla ochrony powietrza jest nowoczesna miejska sieć ciepłownicza – mówił Jacek Majchrowski.

Podczas wydarzenia dzieci rozwiązywały zagadki, układały puzzle, brały udział w grach zręcznościowych, konstruowały ciepłociąg, śpiewały wraz z Janem Wojdakiem, artystą znanym z dziecięcego festiwalu  „Tęczowe Piosenki”, odbierały  nagrody.

„Przygody z ciepłem”, które wpisują się w miejski projekt Akademia Młodego Krakowianina, to akcja, która miała za zadanie kształtować postawy proekologiczne wśród dzieci klas II i III krakowskich szkół podstawowych.

Celem warsztatów, które zostały opracowane przez MPEC przy ścisłej współpracy z pedagogami, jest zapoznanie dzieci (poprzez zabawę) z procesem dostarczania ciepła do kaloryferów, sposobami racjonalnego gospodarowania ciepłem oraz z działaniami na rzecz  poprawy jakości krakowskiego powietrza.

Nauczyciele pozytywnie odebrali akcję. - Świetne było to, że o trudnych sprawach uczyliśmy dzieci nie z książek, ale poprzez ruch i zabawę. Uczyły się nie tylko dzieci, ale i my, nauczyciele; wielu z nas nie zdawało sobie sprawy, jak działa system ciepłowniczy w naszym mieście” – mówili nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Krakowie.

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

„Przygody z ciepłem” na Dzień Dziecka