górne tło

Bitwa na przepisy kulinarne

Masz mniej niż 14 lat i lubisz pracować w zespole? Kuchnia to twoje królestwo i czujesz się w niej jak wynalazca? Zaproś do współpracy kolegów i koleżanki i razem opracujcie przepis na potrawę, która zachwyci jury konkursu „Gotuj z głową – smacznie i zdrowo!”. Swój pomysł możecie zgłosić do końca marca. Najlepsze zespoły zostaną zaproszone do drugiego etapu.

Konkurs kulinarny „Gotuj z głową – smacznie i zdrowo!” organizują Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny oraz Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18. To część akcji „Zdrowe żywienie – mądre myślenie”, która odbywa się pod patronatem prezydenta Krakowa. W konkursie mogą wziąć udział dzieci i młodzież w wieku 6–13 lat, zamieszkałe na terenie Gminy Miejskiej Kraków.

W zawodach startują trzyosobowe grupy z podziałem na kategorie wiekowe: 6–9 lat oraz 10–13 lat. I etap polega na opracowaniu przepisu na dowolną potrawę, do II etapu jury zakwalifikuje 10 zespołów. Finaliści będą mieli za zadanie przygotować potrawę z produktów dostarczonych przez organizatorów. Kreatywność, samodzielność wykonania, umiejętność pracy w grupie, wygląd i smak potrawy – taki kryteriami kierować się będzie jury oceniające prace.

Aby wziąć udział w konkursie, trzeba do 31 marca złożyć w MDK „Dom Harcerza” opracowany przepis. Do 15 kwietnia zespoły zakwalifikowane do II etapu zostaną powiadomione o jego terminie.

Karta zgłoszenia do konkursu

Celem konkursu jest propagowanie zdrowego żywienia i stylu życia wśród dzieci i młodzieży, zainteresowanie najmłodszych samodzielnym przygotowaniem prostych posiłków, a także pokazanie, że gotowanie może przynosić radość. Uczestnicy poznają nowe smaki, będą eksperymentować i łączyć różne składniki, dowiedzą się też, jak czytać etykiety na produktach spożywczych i jak układać je w lodówce. I oczywiście – potrenują pracę zespołową!