górne tło

Nowy CAS „Miechowity” integruje młodzież i seniorów

Krakowska sieć Centrów Aktywności Seniora systematycznie się rozrasta. 1 marca dołączyła do niej kolejna placówka – CAS „Miechowity”, zlokalizowany w budynku Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego, przy ul. Miechowity 6. W uroczystym otwarciu uczestniczyła doradca prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej Anna Okońska-Walkowicz.

Centrum Aktywności Seniora w szkole? – To nie przypadek – tłumaczyła Anna Okońska-Walkowicz. – Realizujemy w ten sposób gminny program PASIOS, który kładzie nacisk m.in. na integrację międzypokoleniową i edukację do starości. Taka lokalizacja stwarza pole do współpracy między pokoleniami: uczniowie szkoły spożywczej nauczą seniorów zasad zdrowej kuchni, a starsi pomogą młodym przy pracach w szkolnym ogrodzie – stwierdziła.

To trzeci CAS, który otworzył swoje podwoje w budynku szkoły. – Szkoła, tradycyjnie centrum życia lokalnej społeczności, w której w naturalny sposób spotykają się dzieci i seniorzy, kompensuje brak wielopokoleniowych rodzin, daje szanse solidarnej edukacji pokoleń i nie pozwala na wykluczenie osób starszych – zaznaczyła Anna Okońska-Walkowicz.

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

CAS Miechowity

Inne placówki funkcjonujące w budynku szkoły to CAS 117 przy ul. Kurczaba 15 oraz CAS „Młodzi Duchem” na os. Dywizjonu 303 bl. 66. CAS, który mieści się na ul. Weissa 8/21, blisko współpracuje ze Szkołą Podstawową nr 119 na ul. Czerwieńskiego 1.

Gminny Program Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych PASIOS jest realizowany od 2015 r. W jego ramach powstaje sieć Centrów Aktywności Seniora, która obecnie liczy już 21 placówek zlokalizowanych w 13 dzielnicach Krakowa. Jeszcze w tym roku ma powstać 5 następnych. Cała sieć ma docelowo liczyć 54 centra – po trzy w każdej dzielnicy. Centra Aktywności Seniorów to miejsca integracji oraz aktywizacji społecznej i prozdrowotnej mieszkańców Krakowa w wieku 60+. Organami prowadzącymi CAS-y są organizacje pozarządowe, wyłonione w otwartym konkursie ofert.

CAS „Miechowity” prowadzi Fundacja im. Heleny i Tadeusza Augustyn z siedzibą w Krakowie przy ul. Grochowskiej 24. Choć oficjalnie został otwarty 1 marca, funkcjonuje już od 2 stycznia 2017 r. przez pięć dni w tygodniu, cztery godziny dziennie. Będzie bezpośrednio współpracować z Zespołem Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie poprzez angażowanie młodzieży w organizację wycieczek turystyczno-krajoznawczych po okolicy i po Krakowie, wyjść do muzeów, kin, teatrów, opery, filharmonii itp. Proponuje uczestnikom różnego rodzaju zajęcia pozwalające na rozwijanie zainteresowań i nabywanie nowych umiejętności – kursy, ćwiczenia, wycieczki i wyjścia do instytucji kulturalnych. Zajęcia edukacyjne i sportowe oraz integrujące lokalną społeczność pozwalają osobom starszym uniknąć alienacji społecznej, zerwać z nudą oraz modelem biernego spędzania wolnego czasu.

Szczegóły na temat CAS „Miechowity” znajdziesz TUTAJ.

CAS Miechowity