górne tło

Znamy propozycje nowej organizacji ruchu w centrum Krakowa

W poniedziałek podczas posiedzenia komisji infrastruktury, przedstawiciele Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu przedstawili radnym koncepcję zmian udziału ruchu samochodowego w ścisłym centrum Krakowa. Przez najbliższe miesiące założenia będą konsultowane z mieszkańcami, radnymi i przedsiębiorcami.

- Najważniejszym celem jest poprawa jakości życia w mieście, w tym trzy priorytety lepsza jakość powietrza, bezpieczeństwo i redukcja hałasu – mówi Łukasz Franek, wicedyrektor ZIKiT ds. transportu.

Proponowane zmiany dotyczą obrębu II obwodnicy. Zgodnie z założeniami, część ulic zostanie przekształcona z dwukierunkowych w jednokierunkowe. Miasto ma zostać podzielone na trzy nowe strefy: złotą, srebrną i zieloną.

Złota strefa obejmowałaby m.in. Rynek Główny, ul. Szewską, Floriańską, część św. Jana, część Pijarskiej, Mikołajską, Sienną, część Brackiej, Grodzką, Stolarską, Kanoniczą i część Karmelickiej. Dostawy towarów byłyby możliwe od 22.00 do 10.00 rano. Także mieszkańcy będą mogli poruszać się samochodami w wyznaczonych godzinach.

Strefa srebrna to przede wszystkim ulice wewnątrz pierwszej obwodnicy, gdzie obecnie obowiązuje ograniczony wjazd z identyfikatorami B. Są to m.in. ul. Dominikańska, Poselska, św. Krzyża, Szpitalna, św. Marka, część św. Jana, Sławkowska, Szczepańska, Reformacka, część Pijarskiej, św. Anny, Wiślna, Gołębia, część Brackiej. Dla kierowców przewidziano zmiany w organizacji niektórych ulic jednokierunkowych: św. Anny oraz Wiślnej. Samochody z zaopatrzeniem mogą wjechać na ten obszar tylko od 18.00 do 12.00.

Strefa zielona obejmowałaby znacznie więcej ulic w centrum miasta, m.in. część ul Basztowej, Dunajewskiego, Podwale, część ul Straszewskiego, ul. Podzamcze, św. Idziego. Więcej szczegółów na mapie. Dostawy byłyby możliwe przez całą dobę.

Kolejne zmiany dotyczą zwykłych kierowców, którzy poruszają się poza tzw. "strefą B". Ulicą św. Gertrudy (na odcinku od ul. Sarego) oraz Westerplatte do ul. Kopernika będzie można jechać tylko w kierunku Dworca Głównego. Ul. Lubicz – według założeń ZIKiT – stałaby się jednokierunkowa w stronę dworca (od ul. Strzeleckiej).

Ul. Długa (od ul. Helclów) w stronę skrzyżowania ze św. Filipa, oraz św. Filipa w kierunku placu Matejki – byłyby jednokierunkowe. Podobnie będzie z ul. Piłsudskiego (od Garncarskiej) i Straszewskiego (aż pod Wawel), którą będzie można jeździć tylko w jednym kierunku.

plan mobilności

Według danych miasta, obecnie w Krakowie największy udział w ruchu ma komunikacja miejska – 36,3 proc., następny jest ruch samochodowy (33,7 proc.). Ruch pieszych stanowi 28,4 proc. Dane dotyczące ruchu rowerowego nie są ujęte w statystyce. ZIKiT chce, by ruch samochodowy w centrum ograniczyć w najbliższych latach do 25 proc., a pozostałe trzy kategorie zawierały się w 75 proc., co znacząco wpłynęłoby na poprawę jakości powietrza.

Te założenia wpisują się w politykę transportową miasta, która oprócz dążenia do lepszego skomunikowania różnych rejonów Krakowa, zakłada także działania na rzecz ochrony środowiska. - Realnie mogłyby zostać wprowadzone jesienią 2017 roku, po konsultacjach z mieszkańcami, radnymi i przedsiębiorcami – zapewnia Łukasz Franek.