górne tło

Jubileusz w tysiąclatce

W Polsce jest ich, według oficjalnych statystyk, 1147. Noszą potoczną nazwę szkół „tysiąclatek”, są do siebie bardzo podobne i w ostatnich latach masowo obchodzą jubileusze. To szkoły wybudowane w ramach akcji „Tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”, w myśl hasła rzuconego w 1958 r. przez I sekretarza PZPR Władysława Gomułkę. W Krakowie do tego grona należy Szkoła Podstawowa nr 111 im. Wojska Polskiego. W piątek 25 listopada w tej placówce odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 50-lecia działalności dydaktycznej.

Budowę Szkoły Podstawowej nr 111 rozpoczęto w 1964 r. dla uczczenia tysiąclecia istnienia państwa polskiego. Pierwszy dzwonek zabrzmiał 1 września 1966 roku. W 1976 r. szkoła przyjęła imię Ludowego Wojska Polskiego, po transformacji ustrojowej zmieniono je na:  Wojska Polskiego. Od 2005 r. szkołą opiekuje się 6. Brygada Desantowo-Szturmowa z ulicy Wrocławskiej w Krakowie. Bieżanowska podstawówka współpracuje ze szkołą językową „Prymusi”, Szkołą Tańca „As”, klubem Banzai, szkołą tańca współczesnego, domami kultury i Teatrem Groteska. Uczestniczy też w projektach unijnych. Uczniowie biorą udział w zajęciach laboratoryjnych organizowanych przez Instytut Fizyki PAN.

„Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina” – pod takim hasłem społeczność szkolna zorganizowała dwudniowe obchody jubileuszu. Wczoraj odbyła się uroczysta akademia, a w szkolnych ogrodach zakopano kapsułę czasu. Dzisiaj miała miejsce część oficjalna, z udziałem władz miasta. Uczniowie przygotowali na tę okazję część artystyczną pt. „Pięćdziesiąt lat minęło…”.