górne tło

Kraków – jeśli nie outsourcing, to co? Debata na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Czy centra usług biznesowych mogą być receptą na trwały rozwój gospodarczy? Jeśli nie outsourcing, to co? Odpowiedź na te ważne, nie tylko dla krakowian, pytania próbowali znaleźć goście panelu dyskusyjnego o sukcesie biznesu w Krakowie w trakcie XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

W panelu dyskusyjnym wzięli udział: Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa, Joanna Bensz, Dyrektor Zarządzający CH2M HILL POLSKA, Greg Apostolakis, Dyrektor Krakowskiego Centrum HSBC oraz Agnieszka Kula-Borsuk, Prezes Zarządu Air Liquide Polska. Moderatorem dyskusji był Wojciech Pelowski z Gazety Wyborczej.

Kraków outsourcingiem stoi

Według ekspertów i rankingów Kraków jest najlepszym w Europie miastem dla korporacji działających w sektorach BPO, SSC, IT i R&D. Pod Wawelem w branży pracuje ponad 100 tysięcy osób (wliczając pracowników „tradycyjnych” korporacji). W trakcie debaty padło pytanie dotyczące mniejszych miast, które chcą kopiować biznesowe rozwiązania stosowane pod Wawelem. ­– Nie boimy się konkurencji. Duże korporacje, firmy outsourcingowe do sprawnego działania potrzebują kilku elementów: wykwalifikowany kadr, odpowiedniego zaplecza mieszkaniowego i biurowego a także oferty kulturalnej, która będzie atrakcyjna dla ich pracowników. Kraków doskonale spełnia wszystkie te warunki podkreślił Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa.

Słowa Prezydenta potwierdziła Joanna Bensz, Dyrektor Zarządzający CH2M HILL POLSKA. – Do Krakowa sprowadzają się firmy zatrudniające tysiąc, dwa tysiące pracowników. Przy wyborze miejsca dla naszej firmy nie było nawet dyskusji na temat innych miast. Kraków wygrywa swoim znakomitym klimatem dla biznesu.

W trakcie panelu poruszona została także kwestia współpracy pomiędzy firmami a samorządem. – Dobre relacje i kooperacja na linii biznes-samorząd to jeden z kluczowych elementów tworzenia dobrze prosperującej firmy. Zakładając naszą siedzibę w Krakowie ściśle współpracowaliśmy z samorządem, który tworzy znakomite, międzynarodowe środowisko. To także ludzie i sieci połączeń, o które trudno w innych polskich miastach – powiedział Greg Apostolakis, Dyrektor Krakowskiego Centrum HSBC.

Ostatnia część panelu dyskusyjnego była poświęcona flagowemu projektowi krakowskiego samorządu, czyli Nowej Hucie Przyszłości. – Jest to projekt, który zajmować będzie teren ok. 5,5 tysiąca hektarów, przeznaczonych na mieszkania, biurowce, siedziby firm branży technologicznej i instytucje kulturalne. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że to inicjatywa, której realizacja zajmie wiele lat. Na sali obecny był także Wojewoda Małopolski, Józef Pilch, który potwierdził chęć współpracy z Miastem przy realizacji kluczowego dla całego województwa i unikatowego w skali kraju projektu, jakim jest Nowa Huta Przyszłości.