górne tło

„Poznaj prawdziwy świat", czyli 9. tydzień Letniego Taniego Kinobrania

Tegoroczne, jubileuszowe Letnie Tanie Kinobranie dobiega końca. Dziesiąty wakacyjny festiwal filmowy Kina Pod Baranami zakończy tydzień pod hasłem Poznaj prawdziwy świat. Od 26 sierpnia do 1 września będzie okazja, by przekonać się, jak blisko film może otrzeć się o rzeczywistość. Na ekranie m.in.: Johnny Depp, Benedict Cumberbatch, Michael Fassbender, Mark Ruffalo i Tomasz Kot.

Nadchodzący tydzień to przede wszystkim oparte na faktach filmy fabularne, dalekie od zwyczajnej rozrywki. Film Big Short w przenikliwy sposób tłumaczy, jak grupa ludzi przewidziała kryzys ekonomiczny 2008 roku, a dziennikarze sekcji Spotlight podążają za historią seksualnego skandalu, który wstrząsnął nie tylko mieszkańcami Bostonu, ale całym światem. Cate Blanchett próbuje przekonać Roberta Redforda, jak wiele jest skłonna zrobić, aby dotrzeć do Niewygodnej prawdy, a młody niemiecki prokurator będzie musiał przebić się przez Labirynt kłamstw, aby nazistowskie zbrodnie wyszły na jaw.

Jak wszyscy ludzie, którzy zmienili świat, bohaterowie tego tygodnia odnoszą wspaniałe sukcesy i druzgocące porażki. Czasami czują się niemal jak Bogowie, jak Tomasz Kot, który w roli profesora Religi dba, aby jego pacjenci, i on sam, mieli serce we właściwym miejscu. Innym razem dociera do nich, że są tylko ludźmi. Steve Jobs nie byłby zapewne największym rywalem Billa Gatesa, gdyby nie jego współpracownicy, a agenci FBI czasami zawierają Pakt z diabłem.

Legenda mówi, że cyrograf, podpisany na skrzyżowaniu dróg, gwarantuje karierę bluesowego muzyka. Bob Dylan. Don’t look back to niebywały zapis nie tylko koncertowych występów barda, ale i jego prywatnych i artystycznych wyborów. Charyzmatyczny człowiek z gitarą to jeden z kilku głosów pokolenia, jaki zabrzmią w Kinie Pod Baranami w tym tygodniu. Widzowie będą mogli złożyć również wizytę w tzw. Klubie 27, przyglądając się losom ikony ruchu hippisowskiego, słynnej Janis. Przekonają się także, że Amy była nie tylko posiadaczką najciekawszego głosu ostatnich lat, ale przede wszystkim wrażliwą młodą kobietą.

Duchowość, którą nasze bohaterki znalazły w muzyce, Vikram Gandhi bada w swoim dokumentalnym eksperymencie. Pod płaszczykiem religijnego przywódcy sprawdza czy Kumaré to rzeczywiście guru dla każdego. W poszukiwaniu transcendencji nie należy zapominać, że prawdziwy świat to świat dojmująco ludzki. Karolina Bielawska dotyka go w najczulszym punkcie, w centrum płciowej tożsamości swojej bohaterki. Jej film, Mów mi Marianna, to laureat Grand Prix Krakowskiego Festiwalu Filmowego i pozycja obowiązkowa.

Ostatni tydzień Kinobrania to także uhonorowany wieloma nagrodami dokument Wima Wendersa. Czarno-biała Sól ziemi pokazuje jak wiele odcieni ma nasz prawdziwy świat. Filmy dokumentalne tego tygodnia mówią nie tylko o przeszłości i teraźniejszości, ale ostrzegają przed nadchodzącą przyszłością. Obalając wszechobecne mity na temat naszego środowiska, pokazują jak wyglądać będzie Nasze jutro, jeśli nie zaczniemy o nie dbać.

Letnie Tanie Kinobranie potrwa do 1 września. Bilet na każdy film tylko 7 złotych!

Przez cały czas trwania festiwalu widzowie mogą brać udział w akcji Zbieraj KINO, w ramach której po sześciu obejrzanych filmach bilet na siódmy otrzymuje się gratis.

Harmonogram projekcji dostępny na stronie www.kinopodbaranami.pl.