górne tło

Nie żyje Jacek Woźniakowski

W wieku 92 lat zmarł  Jacek Woźniakowski, były Prezydent Krakowa, historyk sztuki, pisarz i współzałożyciel wydawnictwa Znak. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w sobotę, 8 grudnia o godzinie 13.00,  w kościele Sióstr Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Po nabożeństwie urna z prochami zmarłego zostanie przewieziona do kaplicy Zakładu dla Niewidomych w Laskach, a następnie pochowana na miejscowym cmentarzu.

Od 1948 do 1953 r. był sekretarzem redakcji „Tygodnika Powszechnego". Od 1953 r. wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w latach 1980-1990 profesor tej uczelni.

Prof. Woźniakowski to także były redaktor naczelny miesięcznika „Znak" (1957-1959) oraz założyciel i redaktor naczelny Wydawnictwa „Znak" (1959-1990). Był też korespondentem „Tygodnika Powszechnego" na trzeciej Sesji Soboru Watykańskiego II.

Był członkiem Związku Literatów Polskich (1956-1983), w tym członkiem Zarządu Głównego (1978-1983) oraz wiceprzewodniczącym Polskiego Komitetu UNESCO.

Jest autorem wielu cenionych i lubianych przez czytelników książek, wśród nich m.in.„Laik w Rzymie i Bombaju"(1965); „Co się dzieje ze sztuką" (1974); „Tatry w poezji i sztuce polskiej" (1975); „Czy artyście wolno się żenić?" (1978); )„Świeccy" (1987; „Czy kultura jest do zbawienia koniecznie potrzebna?" (1988).

Za "Zapiski kanadyjskie" (1973) otrzymał Nagrodę Polskiego PEN-Clubu im. Mieczysława B. Lepeckiego, a za "Co się dzieje ze sztuką" (1974) Nagrodę Polskiego PEN-Clubu im. Mieczysława Pruszyńskiego.

Dwukrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, francuską Komandorię Palm Akademickich i order Legii Honorowej, a także Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. 5 października 2005, podczas uroczystości w krakowskim magistracie został uhonorowany przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis

W latach 1990-91 prezydent Krakowa. Jacek Woźniakowski wszedł do władz miasta z wizją Krakowa jako pomostu między Wschodem a Zachodem Europy. Wyrazem tego było przygotowanie koncepcyjne i organizacyjne otwartego w 1991 roku Międzynarodowego Centrum Kultury (MCK) — był przewodniczącym Rady Fundatorów Fundacji MCK i członkiem jego Rady Programowej.

Doprowadził do podjęcia przez Radę Miasta uchwał o nawiązaniu współpracy z Wilnem, o przystąpieniu do Związku Miast Polskich, Ligi Miast Europejskich i Stowarzyszenia Eurocities oraz o sygnowaniu Karty Miast Europejskich.

Złożył rezygnację po półrocznej prezydenturze w styczniu 1991 roku. Od 1990 roku był zaangażowany w prace Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Pierwszy przewodniczący Stowarzyszenia Willa Decjusza w Krakowie. Od 2000 roku członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności. Wieloletni członek i przewodniczący jury Nagrody Kościelskich.

W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył Jacka Woźniakowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej demokracji, za działalność na rzecz dialogu i dobra wspólnego.