górne tło

Nowe Przedszkole przy ul. Mirtowej otwarte

112 dzieci od dzisiaj (31 sierpnia) może korzystać z nowego, Samorządowego Przedszkola przy ul. Mirtowej w Krakowie. Budowa trwała dwa lata, a całkowity koszt inwestycji wyniósł 3.921.300 zł.

Do istniejącego budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 35 przy ul. Mirtowej 2 (Dzielnica X Swoszowice) dobudowano dwukondygnacyjne, cztero-oddziałowe przedszkole (z użytkowym poddaszem), którego łączna powierzchnia użytkowa wynosi 951 m2. „Cieszę się, że początek nowego roku szkolnego akcentuje tym razem również uroczystość przedszkolna. Mam nadzieję, że rodzice będą zadowoleni z nowej placówki, a dzieci będą się znakomicie czuły w jej wnętrzach i otoczeniu” – mówił Prezydent Jacek Majchrowski uroczyście otwierając przedszkole.

Na parterze nowego budynku znajdują się: dwie sale przedszkolne wraz zapleczami (z wyjściami na tarasy), szatnie dla dzieci, pokój lekarza, sanitariat i hol wejściowy. Parter jest w całości dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przy wejściach  z poziomu terenu znajdują się pochylnie. Zadbano również o odpowiednie wyposażenie toalet. Na piętrze powstały dwie sale przedszkolne wraz z zapleczami, sala zajęć ruchowych, pokoje personelu i administracji oraz sanitariat. Są też balkony. Natomiast poddasze zaadaptowano na pomieszczenia magazynowe i kotłownię gazową. W ramach inwestycji zakupiono również wyposażenie nowego skrzydła budynku.

Nowy budynek połączony jest także funkcjonalnie - w poziomie parteru - z istniejącą kuchnią szkolną (zmodernizowaną w 2009 roku), która teraz będzie obsługiwała również oddziały przedszkolne. Do kuchni zakupiono też dodatkowe wyposażenie, stosownie do zwiększonej liczby wydawanych posiłków.  Na piętro jedzenie będzie transportowane za pomocą windy towarowej.

W Krakowie 87% dzieci w wieku 3-6 lat jest objętych opieką przedszkolną (przez placówki samorządowe). To jeden z najwyższych wskaźników w kraju. (JK).