górne tło

Artyści zapowiadają przystanki

Krakowianie i turyści jeszcze tylko przez kilka dni będą mieć okazję usłyszeć w niskopodłogowych tramwajach sławnych polskich artystów: Annę Dymną i Krzysztofa Globisza oraz Grzegorza Turnaua. Od początku wakacji zapowiadali przystanki na trasie kilku krakowskich linii tramwajowych, m.in. nr 50 i 8.

Przypomnijmy, że głosy tych znanych i lubianych w Krakowie artystów pojawiły się po raz pierwszy w krakowskich tramwajach na początku ubiegłego roku. O tym, kto powinien zapowiadać przystanki zadecydowali krakowanie, którzy swoje propozycje mogli wysyłać do redakcji „Dziennika Polskiego”. Okazało się, że wśród najczęściej typowanych postaci jest Anna Dymna, Grzegorz Turnau i Krzysztof Globisz. Na zaproszenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. zgodzili się oni na nagranie w Radiu Kraków zapowiedzi wszystkich krakowskich przystanków tramwajowych.

Decyzja o powrocie znanych głosów do krakowskich tramwajów w tym roku była wynikiem sondy, prowadzonej przez kilka tygodni na stronie internetowej krakowskiego przewoźnika. Okazało się, że prawie 70 proc. biorących w niej udział chciało, aby w tramwajach znów można było usłyszeń głosy aktorów i piosenkarza zapowiadających przystanki.

Usługa głosowego zapowiadania przystanków wprowadzana jest w pojazdach komunikacji miejskiej ze względu na osoby niewidome i słabowidzące. Dzięki temu, że słyszą oni z głośnika nazwy kolejnych przystanków mogą zorientować się, gdzie powinny wysiąść. „Ciągle zwiększamy liczbę tramwajów, w których usługa zapowiadania przystanków funkcjonuje. Obecnie jest ich już ponad 80. Do końca roku przybędą kolejne wagony wyposażone w tę usługę” – zapowiada Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK SA.

Ważne dla pasażera jest też to, że system głosowego zapowiadania przystanków wiąże się z wprowadzaniem w tramwajach elektronicznych tablic wewnętrznych, wyświetlających kolejne przystanki na trasie. (M).