górne tło

Technologie LTE w nowym laboratorium AGH i Nokii

Przedstawiciele Nokia Networks oraz Akademii Górniczo-Hutniczej zainaugurowali w środę (23 września)  działalność nowego laboratorium dla studentów Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. Laboratorium powstało w ramach współpracy AGH z krakowskim Centrum R&D Nokii.

W laboratorium zostanie uruchomiona w pełni funkcjonalna sieć komórkowa najnowszej generacji w standardzie LTE, umożliwiająca studentom nabycie unikatowych kompetencji inżynierskich. Jest to pierwsza tego typu pracownia uruchomiona na polskich uczelniach.

Nowoczesne laboratorium powstało dzięki umowie zawartej pomiędzy AGH i krakowskim oddziałem Nokia Networks. Składa się ono z pięciu stacji bazowych LTE — tzw. „Small cells". Dodatkowo w skład laboratorium wchodzą smartfony testowe LTE oraz komputery z zainstalowanym systemem operacyjnym Linux i symulatorem sieci operatora.

Pomimo niewielkiej mocy - urządzenia te mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je do montażu zewnętrznego i wewnętrznego np. podczas koncertów, imprez sylwestrowych czy sportowych. Ich podstawowym zadaniem jest zwiększenie obszaru pokrycia oraz pojemności sieci, dzięki czemu użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli nawiązać połączenie i korzystać mobilnego Internetu.

„Otwarcie laboratorium na Akademii Górniczo-Hutniczej to kolejny etap w rozwoju współpracy krakowskiego oddziału Nokii z wyższymi uczelniami regionu. Od tego semestru pracownicy Centrum będą współprowadzić zajęcia z przedmiotu „Nowoczesne technologie komórkowe - LTE" — mówi Krzysztof Persona. „Studenci będą mogli poznać zasady budowy i funkcjonowania sieci opartych o standard LTE oraz praktyczne ich działanie, z wykorzystaniem dostarczonego przez Nokię sprzętu.”