górne tło

25 maja - Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

25 maja przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, którego symbolem jest niezapominajka. W tym dniu Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych przypomina, że wielu zaginięć dzieci można uniknąć. W ramach działań profilaktycznych oraz pamięci o zaginionych dzieciach Fundacja organizuje wydarzenia towarzyszące obchodom tego dnia.

24 maja między godziną 13:00 a 16:00 na Rynku Główny w Krakowie odbędzie się akcja profilaktyczna poświęcona tematyce zaginięć dzieci. Wolontariusze Fundacji będą rozdawać zainteresowanym materiały promocyjne i broszury oraz specjalne bransoletki dla dzieci z numerem 116 000 – Telefonem w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka. Będą rozmawiać z dorosłymi i dziećmi jak zapobiegać takiej sytuacji.

W związku z Obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego Fundacja przygotowała również wydarzenia: program profilaktyczny Jaś w lesie, którego celem jest zapobieganie zaginięciom dzieci w terenie otwartym, a także konkurs literacki dla młodzieży w ramach kampanii Nie uciekaj. Konkurs został przeprowadzony w szkołach licealnych, w klasach o profilu policyjnym. Ponad 40 uczniów napisało reportaż na temat ucieczki nastolatków z domu pt. „Droga bez powrotu". Trzy pierwsze miejsca będą nagrodzone nagrodami rzeczowymi.

W Polsce, co 2-3 dni zgłaszane jest policji zaginięcie dziecka, które nie skończyło siedmiu lat, aż dwoje dzieci w wieku 7-13 lat zgłaszanych jest prawie codziennie. Sytuacja zaginięcia dziecka jest bardzo trudnym przeżyciem dla całej rodziny. Przyczyn zaginięć dzieci i młodzieży jest wiele. W przypadku dzieci najczęściej jest to chwila nieuwagi rodzica, podczas której dziecko się oddala. Najmłodsze dzieci nie są w stanie ocenić niebezpieczeństw, przewidzieć konsekwencji tego, co robią. Natomiast częstą przyczyną zaginięć młodych ludzi są ucieczki. Młodzież ucieka z rozmaitych powodów. Zwykle wtedy, kiedy problemy, z którymi się zmaga (w domu, w szkole, z rówieśnikami, z rodzicami), przerastają go.

Fundacja ITAKA od lat zajmuje się profilaktyką zaginięć dzieci i młodzieży. Od 2009 roku działa bezpłatny, całodobowy numer 116 000 skierowany do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko. Mogą na niego także dzwonić rodzice zaginionych dzieci, nastolatki, które uciekły z domu oraz wszystkie inne osoby, które zetknęły się z problemem zaginięcia dziecka i mogą pomóc w jego odnalezieniu. Specjaliści ITAKI udzielają wsparcia psychologicznego, doradzają w kwestiach prawnych i socjalnych. Każdego roku Fundacja prowadzi ok. 1400 spraw. Oprócz działań poszukiwawczych i wspierających ITAKA prowadzi programy profilaktyczne mające na celu zmniejszenie liczby zaginięć: program „Nie uciekaj", kierowany do nastolatków, program „Opiekuj się dzieckiem" skierowany do rodziców, kampanię „Bezpieczna Praca" adresowaną do osób planujących wyjazd do pracy za granicę oraz „Stop depresji" dla osób borykających się z tą chorobą.

Więcej na temat zaginionych osób oraz informacji, które mogą pomóc je odnaleźć znajduje się na stronach Fundacji ITAKA http://zaginieni.pl.