górne tło

Niepodległość odzyskana!

W tym roku przypada 96. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziś (11 listopada, wtorek) świętuje także Kraków i cała Małopolska. W programie wydarzenia znalazły się m.in. msza św. w Katedrze Wawelskiej, pochód patriotyczny Drogą Królewską z Wawelu na pl. Matejki oraz uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

96 lat temu, 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, a trzy dni później przekazała mu całą władzę cywilną. Dzień 11 listopada, w którym Józef Piłsudski przejął władzę został w 1937 r. oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Od tego czasu jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków w kraju i zagranicą.

Do udziału w krakowskich obchodach Święta Niepodległości zapraszają: Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Jerzy Miller – Wojewoda Małopolski oraz Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa.

O godz. 10:00 odprawiona została msza św. w Katedrze na Wawelu. Po niej spod Katedry Wawelskiej ruszył patriotyczny pochód, który przeszedł na plac o. Adama Studzińskiego. Pod Krzyżem Katyńskim został złożony wspólny wieniec od Społeczności Krakowa i Małopolski. Następnie pochód przeszadł ulicą Grodzką przez Rynek Główny obok Bazyliki Mariackiej, ulicą Floriańską przez Bramę Floriańską obok Barbakanu, przed Grób Nieznanego Żołnierza.

Na placu Matejki, przed Grobem Nieznanego Żołnierza o godz. 12:00, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej, odegranie hymnu Polski oraz uroczysta zmiana warty. Na zakończenie uroczystości ulicą Basztową przeszła defilada wojskowa wraz Kawalerią Konną. Dodatkowe informacje: www.malopolskie.pl/Wydarzenia/?id=12963.

Jak co roku w godz. 10:30-14:30 wokół Plant Krakowskich jeździ specjalny „Tramwaj Patriotyczny” organizowany przez Małopolskie Centrum Edukacji „MEC” i Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana, w którym można posłuchać pieśni patriotycznych oraz otrzymać okolicznościowe materiały rozdawane przez krakowskich gimnazjalistów.

Święto zakończy organizowana już po raz 54. Lekcja Śpiewania, której towarzyszy hasło „Radosna Niepodległość”. Lekcja przygotowana przez Bibliotekę Polskiej Piosenki i artystów kabaretu Loch Camelot, rozpocznie się o godz. 17:00 na Rynku Głównym.

W związku z uroczystymi obchodami Święta Niepodległości 11 listopada (wtorek) w Krakowie, wystąpią utrudnienia w ruchu. W godz. 11:30-12:00 na czas przejścia pochodu patriotycznego wystąpią utrudnienia w ruchu (chwilowe wstrzymania ruchu na czas przejścia uczestników uroczystości) na trasie: Wawel – ul. Droga do Zamku, ul. św. Idziego, ul. Grodzka, Rynek Główny, ul. Floriańska.

Pomiędzy godz. 12:00 a godz. 13:30 na czas trwania uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza zostaną zamknięte dla ruchu kołowego (w tym także dla komunikacji zbiorowej): ul. Basztowa na odcinku od ul. Westerplatte do ul. Długiej, Plac Matejki oraz ul. Paderewskiego.

W związku z koniecznością przygotowania miejsca uroczystości od godz. 7:00 mogą wystąpić utrudnienia w ruchu na ul. Paderewskiego i Placu Matejki. Dodatkowe informacje o utrudnieniach: www.zikit.krakow.pl.

 

Zobacz także:

WYWIEŚMY FLAGI

LEKCJA ŚPIEWANIA

TRAMWAJ PATRIOTYCZNY

URODZINY RZECZYPOSPOLITEJ

WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM