górne tło

Last Night of the Proms in Cracow

Urška Arlič Gololičič, Delia Stevens, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej I Górecki Chamber Choir pod batutą Daniela Smitha – to artyści, którzy wezmą udział w XIX koncercie Last Night of the Proms in Cracow, który odbędzie się 13 września (sobota) o godz. 19:00 w Filharmonii Krakowskiej (ul. Zwierzyniecka 1). Organizatorem wydarzenia jest Krakowskie Towarzystwo Przemysłowe.

Dzień wcześniej (12 września, pitek) o godz. 20:00 zapraszamy do Klasztoru Dominikanów (Kapitularz) przy ul. Stolarskiej 12 na Wieczór pierwszy – SESJA Bach. Chorały. Improwizacje. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

W programie koncertu Last Night of the Proms in Cracow, który odbędzie się 13 września (sobota) znalazły się utwory takich kompozytorów jak: Andrzej Panufnik, Giuseppe Verdi, Antoni Dworzak, Avner Dorman i Giacomo Puccini. Informacje o biletach są dostępne na stronie: www.ktp.org.pl/proms.

Co to jest Last Night of the Proms? Od przeszło stu lat najważniejszym wydarzeniem życia muzycznego Wielkiej Brytanii jest doroczny londyński festiwal odbywający się w lipcu, sierpniu i wrześniu Promenade Concerts. Jego zakończenie, a zarazem kulminację stanowi Last Night of the Proms – uroczysty koncert w Royal Albert Hall, podczas którego wykonywane są (z udziałem rozentuzjazmowanej publiczności) m.in. słynne utwory brytyjskie: Land of Hope and Glory, Fantasia on British Sea Songs, Rule Britannia, Jerusalem.

W 1996 r. Krakowskie Towarzystwo Przemysłowe postanowiło zorganizować replikę Last Night of the Proms w Krakowie, a sukces koncertu skłonił Towarzystwo do przekształcenia go w imprezę cykliczną. Do tej pory przed krakowską publicznością wystąpiło kilkudziesięciu solistów z Polski i z zagranicy, wysłuchano kilkanaście polskich premier muzyki zagranicznej, a koncert, początkowo dedykowany Brytyjczykom pracującym w Polsce, przekształcił się w doroczne spotkanie międzynarodowej i polskiej wspólnoty biznesowej oraz melomanów.

Last Night of the Proms in Cracow łączy najwyższy poziom artystyczny ze spontanicznym zachowaniem publiczności, która chóralnie śpiewa pieśni z ostatnich utworów programu. Publiczność wciągana jest do zabawy przez dyrygenta, zachowuje się mniej formalnie, czemu pomagają otrzymane chorągiewki i kapelusze; sprzyja temu także udekorowanie sali.

Dodatkowe informacje o wydarzeniu współfinansowanym ze środków Gminy Miejskiej Kraków są dostępne na stronie: www.ktp.org.pl/proms.