górne tło

Wystartowała Wyszehradzka Akademia Zarządzania Kulturą

1 września w Willi Decjusza w Krakowie rozpoczęła się Wyszehradzka Akademia Zarządzania Kulturą (VACuM) - szkolenie dla młodych menadżerów kultury z 10 krajów: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Czech, Gruzji, Mołdawii, Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Do udziału w projekcie zaproszone zostały osoby pracujące w instytucjach publicznych i prywatnych oraz w organizacjach pozarządowych w krajach Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego.

W gronie specjalistów od zarządzania kulturą rozwijać będą oni swoje międzynarodowe projekty kulturalne. Każdego dnia zajęcia poprowadzą wybitni eksperci. Będą to m.in.: Jean  Pierre  Deru – Dyrektor Association Marcel Hicter z Belgii, Danuta Glondys – Dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza, Diane Dodd – dyrektor International Insitiute of Gastronomy, Culture, Arts and Toursim z Hiszpanii, Corina Suteu – Dyrektor Festiwalu FimETC w Rumunii i Festiwalu Filmowego Making Waves w Nowym Jorku. Młodzi menadżerowie wezmą również udział w spotkaniach z Karlą Wursterovą - Dyrektor Wykonawczym Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, Magdaleną Sroką - Wiceprezydentem Krakowa ds. kultury i promocji miasta, Robertem  Piaskowskim - Zastępca Dyrektora ds. Programowych Krakowskiego Biura Festiwalowego, Tarasem  Voznyakiem - ukraińskim kulturoznawcą, politologiem, redaktor niezależnego kulturoznawczego kwartalnika „Ji". Szkolenie potrwa do 10 września.

Kolejna sesja w ramach Wyszehradzkiej Akademii Zarządzania Kulturą będzie miała miejsce w Pradze w marcu 2015 roku. Projekt zakończy 3-dniowe Seminarium Dyplomowe w Tbilisi we wrześniu 2015 roku. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Willa Decjusza. Strategicznym fundatorem wydarzenia jest  Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.

Wyszehradzka Akademia Zarządzania Kulturą to 24-miesięczny trening dla młodych specjalistów z krajów Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego, pracujących w dziedzinie kultury. Program szkolenia obejmuje: sesję szkoleniową; pracę nad własnym projektem, wizytę studyjną, a także seminarium dyplomowe. Celem Akademii jest umożliwienie uczestnikom rozwoju umiejętności menedżerskich i wiedzy z zakresu zarządzania projektami, niezbędnych zarówno dla współpracy kulturalnej, jak i pracy nad reformami w krajach objętych projektem.

Więcej informacji o projekcie na stronie: www.vacum.eu oraz www.villa.org.pl

Wyszehradzka Akademia Zarządzania Kulturą (VACuM) współtworzy Platformę Studiów Zaawansowanych – projekt współfinansowany przez Narodowy Bank Polski. Celem głównym projektu jest rozwój alternatywnej dla studiów regulaminowych platformy studiów zaawansowanych służącej pogłębieniu wiedzy z obszaru kultury i ekonomii, w tym roli i misji NBP, krajowej i europejskiej polityki finansowej oraz kształtowaniu postaw sprzyjających współpracy międzynarodowej i rozwoju przedsiębiorczości.