górne tło

Kraków za uwolnienieniem internetu

Miasto Kraków popiera wszelkie działania deregulacyjne na rynku telekomunikacyjnym, których skutkiem będzie zwiększenie  konkurencji usług Internetowych i w efekcie lepsze oraz korzystne ceny dla użytkowników.

Kraków jest jednym z dziewięciu miast, które jako pierwsze poparły apel o uwolnienie Internetu z ograniczeń regulacyjnych. Z takim apelem wystąpili Pracodawcy RP. Wiąże się on z kolei z propozycją Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) dotyczącą częściowej deregulacji rynku usług hurtowego Internetu.

Istnieje nawet szansa, że w 76 gminach na terenie Polski nastąpi uwolnienie Internetu. UKE uważa, że w gminach tych konkurencja między operatorami jest na tyle duża, iż można zrezygnować z przepisów, które nakładają na Orange (dawna Telekomunikacja Polska) obowiązek odsprzedaży innym operatorom dostępu do Internetu poprzez własne łącza po cenach hurtowych.

Zmiana w regulacjach ma przyspieszyć modernizację i rozbudowę sieci internetowej w Polsce. Obecnie inwestycje w infrastrukturę czasem są nieopłacalne, w szczególności gdy jest ona udostępniana innym operatorom po cenach hurtowych, które nie bilansują kosztów jej utrzymania.

Więcej na stronie: www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/pracodawcy-rp-niech-miasta-uwolnia-internet