górne tło

Kolejni artyści na UNSOUND 2012

Dwa tygodnie temu poznaliśmy pierwszych artystów, którzy wystąpią na jubileuszowej, dziesiątej edycji Unsound w Krakowie (14-21 października). Znalazły się wśród nich takie znakomitości jak Tim Hecker & Oneohtrix Point Never, Biosphere & Lustmord, Julia Holter z Sinfonietta Cracovia, V/Vm i aTelecine. Pora poznać kolejnych wykonawców.

Ben Frost jest ulubieńcem krakowskiego Unsound – w tym roku wystąpi na festiwalu po raz trzeci. Tym razem wystąpi w nowym składzie z dwoma perkusistami – Shahzadem Ismaily z Secret Chiefs 3 i Gregiem Foxem (ten ostatni znany jest jako były muzyk noise'owo-metalowej grupy Liturgy).

Wielbiciele ekstremalnych dźwięków z pewnością ucieszy wiadomość o występie dwóch muzyków redefiniujących granice muzyki noise. Pierwszy z nich to Vatican Shadow (Blackest Ever Black, Bed of Nails, Hospital Productions), alias Dominik Fernow, drugi to Kevin Drumm.

Kolejny artysta - Robert Henke (aka Monolake) powraca na Unsound ze swoim niezwykłym projektem ATOM. Stworzona wspólnie z Christopherem Bauderem audiowizualna instalacja składa się z 64 podświetlanych i sterowanych dźwiękiem balonów wypełnionych helem.

Ze swojej tropikalnej kryjówki w Chile do Krakowa przybędzie Uwe Schmidt (aka Senior Coconut), który po raz pierwszy wystąpi w Polsce jako ATOM™. Kolejni artyści, którzy pojawią się na tegorocznym festiwalu, to Voices from the Lake, wspólny projekt włoskich muzyków techno Donato Dozzy'ego i Neela. Ich album uznawany jest za jeden z najlepszych w bieżącym roku. Obok VFTL pojawi się znany już publiczności Unsound Shackleton. Następnym artystą jest Kuedo (czyli połowa Vex'd), który na Unsound wystąpi wraz z berlińskim kolektywem artystów wizualnych MFO.

Podczas festiwalu wystąpi także Hieroglyphic Being z Chicago, Traxman (należący wraz z gośćmi Unsound 2011, DJ Rashadem i DJ Spinnem, do kolektywu Ghetto Teknitianz) oraz Cooly G, który na Unsound wystąpi wraz ze swoim zespołem. Ten rok należy również do Evian Christ, enigmatycznego artysty wydającego pod egidą Tri Angle.

To dopiero początek listy artystów, którzy pojawią się na Unsound. Niebawem organizatorzy ogłoszą kolejne wydarzenia, w tym – projekty specjalne. Karnety pojawią się w sprzedaży pod koniec lipca. (KF)