górne tło

Młodzi aktywni

Blisko 200 uczniów wzięło udział w uroczystej gali Krakowskiej Akademii Samorządności, która tradycyjnie w czerwcu podsumowuje projekty organizowane w ramach programu aktywizacji społecznej młodzieży „Młody Kraków". Podczas gali 68 uczestników KAS otrzymało certyfikaty ukończenia kursu liderów młodzieżowych.

Podczas uroczystości rozdano także laury Konkursu Samorządów Uczniowskich Krakowskich Gimnazjów. Po raz trzeci najlepszym samorządem okazała się rada uczniowska Gimnazjum nr 33 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie. Nagrodę specjalną „Serce społeczności" za troskę o wspólnotę lokalną, ufundowaną przez jurora konkursu – radnego Miasta Krakowa Sławomira Ptaszkiewicza, otrzymał Samorząd Gimnazjum nr 49 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Krakowie.

Podczas spotkania ogłoszono także wyniki konkursu gazetek szkolnych w krakowskich gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Najlepszymi okazały się czasopisma „Strefa 35" z Gimnazjum im. Zofii Chrzanowskiej w Krakowie oraz „Opornik" z Zespołu Szkół Elektrycznych nr 1 im. Powstańców Śląskich w Krakowie.

Wyróżnienia otrzymali: „Szkolny Magazyn Sportowy"zZespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Józefa Kałuży
i Henryka Reymana w Krakowie, „Rumor"  zZespołu Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie.

Wyróżnieniami indywidualnymi nagrodzono: Wojciecha Gajdę, ucznia Zespołu Szkół Łączności w Krakowie im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, felietonistę czasopisma „Margines", Krzysztofa Felusia, redaktora gazetki „Alchemik" Zespołu Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oliwię Porczyńską z czasopisma „Nasz Czas" z Gimnazjum nr 12 im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie oraz Natalię Adamczyk, autorkę publikującą w gazetce „Bartek" z Gimnazjum nr 7 im. Bartosza Głowackiego w Krakowie.

KAS to projekt praktycznej edukacji samorządowej i obywatelskiej młodzieży. Szkolenia KAS uczą młodzież, jak być skutecznym liderem w swoim środowisku młodzieżowym i szkolnym bez wikłania się w spory światopoglądowe i ideologiczne. Kurs akademii trwa od października do czerwca i obejmuje 40 godzin szkoleniowych. Co roku kurs kończą osoby, które umiejętności zdobyte w akademii wykorzystują w szkole, najpierw gimnazjalnej, a następnie średniej. W ramach KAS oprócz warsztatów organizowane są spotkania i wykłady z osobami zajmującymi się działalnością społeczną i obywatelską, co roku organizowany jest także konkurs na najlepszy samorząd gimnazjalny. (JD)