górne tło

Remont ul. Grodzkiej

Po pięciu miesiącach prac, 14 sierpnia (czwartek) do użytku oddany został ostatni wyremontowany fragment ulicy Grodzkiej od Franciszkańskiej do kościoła św. Idziego. Oznacza to koniec rewitalizacji całego Traktu Królewskiego.

„Niemal w 30. rocznicę wpisania centrum Krakowa na listę światowego dziedzictwa UNESCO, kończymy rewitalizację kolejnej zabytkowej ulicy Krakowa” - mówił Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas oficjalnego zakończenia remontu ulicy Grodzkiej.

Prace przy remoncie ostatniego fragmentu Traktu Królewskiego trwały od połowy marca. Dzięki mobilizacji wykonawcy oraz sprawnej organizacji pracy udało się przyspieszyć roboty i zakończyć je na trzy miesiące przed terminem. W zakres remontu wchodziła wymiana instalacji podziemnych i naprawa przyłączy wodnych i kanalizacyjnych. Na odcinku ponad 488 metrów od placu Wszystkich Świętych do kościoła św. Idziego przebudowana została jezdnia i chodniki. Ulica została zawężona do szerokości 6.0 m. Dzięki temu poszerzone zostały chodniki po ok. 0,5 m po obu stronach jezdni. Na odcinku od ul. św. Idziego do ul. Poselskiej wydzielono z jezdni kontrapas dla rowerzystów o szerokości 1,5 m. Nawierzchnie jezdni i chodników zostały wykonane z granitu. Jedynie wjazdy przed bramami posesji są z płyt porfirowych. Ulica zyskała nowe oświetlenie. Łącznie na odcinku od ul. Franciszkańskiej do ul. św. Idziego stanęło 36 stylowych latarni. Całość remontu kosztowała około 7 mln złotych.

Zdaniem Prezydenta Jacka Majchrowskiego, zabytkowa przestrzeń publiczna Krakowa zasługuje na szczególną troskę. „Dlatego, oprócz budowy nowych tras komunikacyjnych, od kilku lat sukcesywnie rewitalizujemy place i ulice miasta, przywracamy im dawną świetność” - przypominał Prezydent Miasta.

W ciągu ostatnich kilku lat wyremontowane zostały m.in. płyta Rynku Głównego, plac Bohaterów Getta, Mały Rynek, ulice Floriańska, św. Krzyża i Senacka. Wiosną zakończyła się modernizacja ulicy Stolarskiej, przed trzema tygodniami ulicy św. Tomasza.

Zaraz po Święcie Wojska Polskiego ruszy rewitalizacja Placu Matejki. Prace zakończą się przed 11 listopada. W tym roku rozpoczną się też prace na placu Szczepańskim. Niewykluczone, że do zimy wyremontowanych zostanie kilka innych ulic w centrum. „Jeśli znajdą się pieniądze w budżecie w tym roku dokończony będzie remont ul. Św. Krzyża i Mikołajskiej, dawny blask odzyskają także ulice Szpitalna i Olszewskiego” - wymieniał Prezydent Krakowa.


Zobacz galerię


Zobacz także:

Komunikacja

Przestrzeń publiczna

Ekologia

Sport i rekreacja

Nowoczesność