górne tło

Wydarzenia kulturalne 2011 według Polityki

Spektakle prezentowane podczas Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, MOCAK jako nowa przestrzeń dla sztuki, wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie i Międzynarodowym Centrum Kultury znalazły się w zestawieniu najważniejszych dzieł i wydarzeń według krytyków tygodnika Polityka.

Według Piotra Sarzyńskiego warto zwrócić uwagę na nowe przestrzenie dla sztuki, a wśród nich na MOCAK, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Krytyk pisze również o hitach Muzeum Narodowego w Krakowie, czyli dwóch wystawach międzynarodowej klasy: Skarbach Korony Hiszpańskiej i monograficznej wystawie Turner. Malarz żywiołów. „Pod Wawelem ciągle się udaje” – czytamy.

Bardzo ciekawa według Sarzyńskiego jest także wystawa Polowanie na awangardę w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury, traktująca o walce niemieckich nazistów ze współczesna kultura. To wystawa ku przestrodze.
Aneta Kyzioł opisuje to czego nie można było przegapić na scenach teatrów. Wymienia m.in. Pomniki Polskie, czyli cykl spektakli koprodukowanych przez krakowski Festiwal Teatralny Boska Komedia, badających siłę i znaczenie dawnych pomników i stawiających nowe. M.in. W imię Jakuba S. Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki i Pan Tadeusz Adama Mickiewicza w reż. Mikołaja Grabowskiego.

Na koniec warto wspomnieć o tym, ze Justyna Sobolewska, wśród wydarzeń literackich, wymienia wydanie książki Andrzeja Franaszka Miłosz. Biografia (Wydawnictwo Znak). „W Roku Miłosza dostaliśmy bardzo udaną i rzetelną biografię poety” – czytamy. Przypomnijmy, że książka miała premierę podczas Festiwalu Literackiego Czesława Miłosza, który odbył się w maju br. w Krakowie. (KF)